Wsparcie dla magazynów energii Mój Prąd 4.0

Nową edycję programu priorytetowego „Mój Prąd 4.0” zaplanowano na I kwartał 2022 roku. Środki trafią do przydomowych magazynów energii. Dofinansowanie przewiduje zastąpienie „wirtualnego magazynu energii” magazynowaniem wyprodukowanej energii elektrycznej oraz ciepła i chłodu u prosumenta. Czy coś jeszcze zmieni się w programie?

Główne założenia programu Mój Prąd 4.0

Kolejna odsłona programu to ważny krok w kierunku bezpiecznej i bardziej efektywnej energetyki rozproszonej. Według zapowiedzi budżet programu wyniesie ok. 1 mld złotych.

Nowa edycja „Mojego Prądu” będzie silnym impulsem dla dalszego rozwoju energetyki rozproszonej w naszym kraju oraz do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Pozwoli także na zwiększenie możliwości bilansowania energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska

Jak podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska, głównym celem jest teraz wzmocnienie segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym kraju. Dlatego środki z programu wesprą przydomowe instalacje fotowoltaiczne połączone z magazynami energii. Dzięki zapowiedzianemu wsparciu beneficjenci programu zyskają możliwość zakupu urządzeń, do których mieli do tej pory utrudniony dostęp.

Magazyny energii cieszą się dużą popularnością w krajach stawiających na efektywność energetyczną. Urządzenia te zapewniają bowiem stabilność zaopatrzenia w energię elektryczną indywidualnych gospodarstw domowych, stanowiąc świetnie uzupełnienie prosumenckich instalacji fotowoltaicznych.

Dariusz Siwek, BMZ Poland

Rozszerzony zakres dofinansowania w Mój Prąd 4.0

Co istotne, nowe dofinansowanie dotyczy nie tylko paneli fotowoltaicznych. Dotacje można przeznaczyć na zakup i montaż punktów ładowania samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią w domach, a także na magazyny energii elektrycznej oraz ciepła i chłodu.

Premiowany będzie zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej z dodatkowym elementem umożliwiającym wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej oraz zwiększenie poziomu efektywności energetycznej.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska

Beneficjenci programu Mój Prąd 4.0

Według oficjalnych informacji Ministerstwa, nowa wersja programu Mój Prąd 4.0 dedykowana jest osobom fizycznym posiadającym umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Ważne, że o dofinansowanie dotyczące dodatkowych elementów (ładowarek, magazynów energii, ciepła, chłodu, systemów zarządzania energią) będą mogli ubiegać się również beneficjenci wcześniejszych edycji programów „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”. Ponadto ma być zapewniona prosta forma i sposób złożenia wniosku o dofinansowanie.

Źródła:

MKiŚ ogłosiło czwartą odsłonę programu „Mój Prąd” (teraz-srodowisko.pl)

Właściciele instalacji fotowoltaicznych będą mogli jeszcze raz sięgnąć po dotację z Mój Prąd 4.0 – Energia (farmer.pl)

Duże pieniądze dla prosumentów w Moim Prądzie 4.0 (GRAMwZIELONE.pl)

Wsparcie dla magazynów energii (GLOBEnergia)

Już niedługo nowe dofinansowanie do fotowoltaiki i nie tylko. „Mój Prąd 4.0”: dla kogo i ile pieniędzy? (swiatoze.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE