UK inwestuje 92 mln GBP w zieloną energię

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
Morska farma wiatrowa

Wielka Brytania podejmuje trzy nowe wyzwania związane z innowacjami w kluczowych obszarach sektora zielonej energii. Rząd tego kraju przeznaczy 92 mln GBP na inwestycje w technologie magazynowania energii, w pływające farmy energii wiatrowej oraz w produkcję biomasy. Efekty zobaczymy wkrótce.

Rząd Wielkiej Brytanii 9 marca 2021 roku ogłosił inwestycję o wartości 92 mln GBP (tj. równowartość 127,8 mln USD lub 107,4 mln EUR) w celu wsparcia innowacyjnych zielonych technologii w dziedzinie magazynowania energii, pływających farm wiatrowych i produkcji biomasy.

Minister ds. Energii Anne-Marie Trevelyan uważa, że ​​brytyjscy innowatorzy energetyczni są niezbędni do tego, aby Wielka Brytania stała się „światowym liderem w dziedzinie czystej, zielonej technologii”. Jej zdaniem inwestycje rządu pozwolą opracować nowe sposoby uwolnienia potencjału zielonej energii. Środki udostępnione przez brytyjski rząd umożliwią innowatorom rozwój nowej generacji technologii. Opracowane w ten sposób rozwiązania pomogą w realizacji 10-punktowego planu premiera Borisa Johnsona na rzecz zielonej rewolucji przemysłowej. Dzięki temu Wielka Brytania sprawniej przejdzie przez proces transformacji energetycznej, którego nadrzędnym założeniem jest rozwój rynku zielonej energii i eliminacja wkładu kraju w zmiany klimatyczne.

Inwestycje UK w technologie magazynowania energii

Kwota 68 mln GBP przyczyni się do dalszych prac nad rozwojem technologii magazynowania energii. Wsparcie finansowe nowego projektu przyczyni się do szybszej komercjalizacji rozwiązania, które nosi znamiona innowacji. Dzięki inwestycji powstanie magazyn energii, który przechowywać energię z turbin wiatrowych, paneli słonecznych i ciepła przez długi czas.

Inwestycje UK w pływające farmy wiatrowe

Z kolei kwota 20 mln GBP posłuży jako dofinansowanie innowacji w postaci pływającej morskiej technologii wiatrowej. Nowoczesna farma wiatrowa pokonując bariery, umożliwi umieszczanie turbin wiatrowych na obszarach trudnych, oddalonych od wybrzeża Wielkiej Brytanii. Lokalizacje znajdujące się w morzu mają tę zaletę, że siła wiatru jest tam silniejsza i bardziej spójna. Dzięki temu produkcja energii może być efektywniejsza.

Inwestycje UK w produkcję biomasy

Kwota 4 mln GBP to wartość rządowych inwestycji w projekty dotyczące biomasy. Zaplanowane projekty mają na celu zwiększenie produkcji biomasy pozyskiwanej w sposób zrównoważony w Wielkiej Brytanii. Komitet ds. Zmian Klimatu stwierdził, że zrównoważona biomasa może odegrać rolę w osiągnięciu długoterminowych celów klimatycznych. Co więcej, takie projekty również przyczynią się do wsparcia lokalnych gospodarek i regionalnego wzrostu. To z kolei pozytywnie wpłynie na utworzenie nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich.

Biomasę można wykorzystywać jako paliwo do produkcji zielonej energii albo jako substytut produktów pochodnych paliw kopalnych w gospodarce. To ważny element strategii Wielkiej Brytanii  w drodze do realizacji zobowiązań dotyczących dekarbonizacji.

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty