Raport „Grids for Speed” od Eurelectric – jak szybko musimy zmodernizować sieci w Europie?

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
modernizacja sieci

Europejskie sieci dystrybucji energii muszą zostać pilnie zmodernizowane, aby umożliwić przyłączenie do nich OZE, elektryfikację transportu, ogrzewania i przemysłu oraz by być odpornymi na ekstremalne warunki pogodowe i zagrożenia cybernetyczne. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Eurelectric – organizację zrzeszającą ponad 3500 europejskich firm i instytucji zajmujących się wytwarzaniem, dystrybucją i dostawami energii.

Dane z raportu Eurelectric „Grids for Speed” pokazują, że inwestycje w sieć dystrybucyjną powinny wzrosnąć ze średnio 33 mld euro do 67 mld euro rocznie w latach 2025-2050, co stanowi jedynie około 20% kosztów, jakie UE poniosła w związku z importem paliw kopalnych w roku 2023. Zdaniem ekspertów przygotowujących raport, szybka modernizacja sieci znacznie zmniejszy import tych paliw, stworzy ponad 2 miliony miejsc pracy, przyniesie większe oszczędności energii i zapewni jej niezawodne dostawy, przyspieszając jednocześnie dekarbonizację europejskiej gospodarki.

Rynek energetyczny zmienia się w ekspresowym tempie

Szacuje się, że do 2050 r. energia elektryczna będzie stanowić 60% końcowego zużycia energii w porównaniu do 23% obecnie, a moc z OZE wzrośnie sześciokrotnie od poziomu z 2020 r. Niestety, napływ wniosków o przyłączenia rośnie nieproporcjonalnie szybciej niż modernizacja sieci i będzie rósł nadal wraz z postępującą elektryfikacją kolejnych sektorów gospodarki, co znacznie obciąża europejskie sieci. Aby je zoptymalizować i zmniejszyć ich przeciążenie, roczne inwestycje w nową i modernizowaną infrastrukturę, w tym jej cyfryzację, powinny sięgnąć 67 mld euro w latach 2025-2050, co stanowi około 0,4% PKB UE.

W raporcie pokazano, że odpowiednie przyszłościowe strategie sieciowe, optymalne zarządzanie aktywami i elastyczność sieci, mogą obniżyć tę kwotę do 55 mld euro rocznie. Brak tych inwestycji zagroziłby z kolei aż 74% potencjalnych przyłączeń w kluczowych technologiach dekarbonizacyjnych, takich jak pojazdy elektryczne i pompy ciepła.

Raport zwraca także uwagę na fakt, iż bezpieczeństwo sieci zależy od stabilnych łańcuchów dostaw. Nawet jeśli niezbędne inwestycje zostaną zrealizowane, obecne niedobory surowców, braki kadrowe i wydłużony czas produkcji mogą utrudniać rozwój całej infrastruktury. Tego typu wąskie gardła muszą być lokalizowane i odpowiednio redukowane poprzez planowanie strategiczne, wzmocnioną współpracę między decydentami a przemysłem oraz działania szkoleniowe na rzecz przyszłych kadr.

Źródło: eurelectric.org

Powiązane artykuły

Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”.  Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 10 minut
next gen energy

Konferencja NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) zaprasza na drugą edycję wyjątkowej konferencji, która odbędzie się 8-9 kwietnia 2025 r. podczas premierowych targów Future Energy Week Poland w podwarszawskim Nadarzynie (PTAK Warsaw EXPO).  NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność to konferencja dedykowana przedsiębiorstwom,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty