Program Czyste Powietrze wstrzymany

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
czyste powietrze
Źródło: Shutterstock

Po sześciu latach od wprowadzenia programu Czyste Powietrze, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił jego pierwszą dużą modernizację. Zmiany mają na celu poprawę funkcjonowania programu, ochronę polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami oraz dalsze wspieranie działań na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie.

Przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków

Od 28 listopada 2024 roku wstrzymano przyjmowanie nowych wniosków, co umożliwi przeprowadzenie potrzebnych reform. NFOŚiGW skupi się na obsłudze już złożonych wniosków, których liczba przekroczyła milion. Do tej pory wypłacono niemal 14 miliardów złotych dla 650 tysięcy beneficjentów.

Reforma programu

Nowe zasady programu Czyste Powietrze, które zadebiutują na wiosnę 2025 roku, mają na celu eliminację nadużyć i poprawę efektywności. Najważniejsze zmiany obejmują:

  • Wypłatę zaliczek na konto beneficjenta zamiast wykonawcy.
  • Limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów.
  • Dotacje skierowane do najuboższych gospodarstw domowych.
  • Wymóg osiągnięcia określonego standardu energetycznego po zakończeniu inwestycji.
  • Więcej kontroli na miejscu oraz monitorowanie firm przyłapanych na nieuprawnionym działaniu.

W systemie pojawią się także operatorzy, w tym gminy, które będą wspierać gospodarstwa domowe w realizacji inwestycji. Planuje się również stworzenie listy rekomendowanych wykonawców, co pomoże uniknąć zagrożeń związanych z naciągaczami i poprawi efektywność termomodernizacji.

Ministerstwo Klimatu planuje powołanie rządowego Komitetu Koordynacyjnego, który pomoże synchronizować działania administracji publicznej, zwiększając skuteczność programu Czyste Powietrze.

Wsparcie dla powodzian

W połowie grudnia ruszy nabór wniosków na termomodernizację domów w województwach dotkniętych powodzią (dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim). Na ten cel zabezpieczono 300 milionów złotych. Program przewiduje uproszczoną i skróconą procedurę wnioskowania, aby szybko i skutecznie wesprzeć poszkodowanych mieszkańców.

Nowe źródła finansowania

Aby zagwarantować stabilność finansową programu, rząd odblokował środki z Krajowego Planu Odbudowy (13,9 miliarda złotych) oraz programu FEnIKS (7,6 miliarda złotych). Trwają prace nad pozyskaniem dodatkowych 10 miliardów złotych z Funduszu Modernizacyjnego Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Źródło: gov.pl

Powiązane artykuły

Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”.  Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 10 minut
next gen energy

Konferencja NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) zaprasza na drugą edycję wyjątkowej konferencji, która odbędzie się 8-9 kwietnia 2025 r. podczas premierowych targów Future Energy Week Poland w podwarszawskim Nadarzynie (PTAK Warsaw EXPO).  NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność to konferencja dedykowana przedsiębiorstwom,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty