Wielka Brytania przygotowuje grunt pod budowę najdłuższej linii wysokiego napięcia

Prace nad linią wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC), uważaną za najdłuższą, jaka kiedykolwiek powstała w Wielkiej Brytanii, postępują. Zgodnie z harmonogramem roboty budowlane mają rozpocząć się jesienią bieżącego roku.

Oczekuje się, że po uruchomieniu „autostrada” wzmocni bezpieczeństwo energetyczne i przyczyni się do osiągnięcia celu Wielkiej Brytanii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.

Eastern Green Link 2 (EGL2) to wspólne przedsięwzięcie SSEN Transmission i National Grid. Ta wyjątkowa „podmorska, energetyczna autostrada”, będąca w rzeczywistości linią wysokiego napięcia prądu stałego, ma osiągnąć długość ponad 500 kilometrów. Jej zadaniem jest transport energii odnawialnej ze Szkocji do Anglii przez Morze Północne.

Z uwagi na to, że prace nad projektem stacji przekształtnikowych znajdowały się w zaawansowanym stadium, zostały przedłożone odpowiednim władzom do zatwierdzenia. W rezultacie brytyjskie biuro Ofgem (The Office of Gas and Electricity Markets) udzieliło 27 marca 2024 roku tymczasowej zgody na wydatki wymagane na to przedsięwzięcie. Linia 525 kV będzie przesłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia prawie dwóch milionów domów jednorodzinnych. Zgodnie z projektem ma ona prowadzić z Peterhead w północno-wschodniej Szkocji do Drax na wschodnim wybrzeżu Anglii.

Wartość inwestycji wyniesie ponad 4 miliardy funtów!

Wartość kosztorysowa inwestycji wyniesie około 4,3 miliarda funtów, co czyni ją największym w historii przedsięwzięciem w infrastrukturę przesyłu energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii. Pozwoli ono nie tylko uwolnić potencjał energii odnawialnej w Szkocji, ale zapewni też setki wykwalifikowanych miejsc pracy na etapie budowy i tysiące kolejnych w całej gospodarce. Dzięki zaangażowaniu wszystkich podmiotów należących do łańcucha dostaw, infrastruktura ma szansę rozpocząć działalność w 2029 roku.

Minister szkockiej energetyki, Pan Graham Stuart, tak komentuje ostatnie wydarzenia „Ulepszenie naszej infrastruktury ma kluczowe znaczenie dla dodawania do sieci większej ilości tańszej energii odnawialnej i przesyłania energii elektrycznej tam, gdzie jest ona potrzebna. Dlatego ogłosiliśmy reformy, które pomogą odblokować inwestycje i skrócić o połowę czas potrzebny na budowę nowej infrastruktury sieciowej. Ten projekt to dopiero początek i uwolni potencjał odnawialny Szkocji, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Wielkiej Brytanii i utworzy setki miejsc pracy podczas budowy”.

Eastern Green Link 2 jest częścią inwestycji „Pathway to 2030”, czyli zbioru działań, które w ciągu następnej dekady obejmą około 20 miliardów funtów inwestycji w sieć przesyłową energii elektrycznej w północnej Szkocji. Jej celem jest transport czystej energii do ośrodków zapotrzebowania, zwiększając tym samym bezpieczeństwo energetyczne poprzez zahamowanie zależności Wielkiej Brytanii od importowanego strumienia energii elektrycznej. Znacząco zredukują się także koszty związane z ograniczeniami systemu przesyłowego, w związku z którymi wytwórcy rutynowo płacą za nieprodukowanie energii.

Dyrektor ds. dostaw offshore w National Grid dodaje „Wierzymy, że linie zapewnią konsumentom najlepszy stosunek jakości do ceny, pomagając jednocześnie Wielkiej Brytanii w dekarbonizacji i osiągnięciu ambicji zerowej netto”.

Źródło: offshore-energy.biz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE