Sejm nowelizuje ustawę o sieciach przesyłowych

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
nowelizacja ustawy o sieciach

Celem nowelizacji jest usprawnienie inwestycji i dostosowanie sieci przesyłowych do dynamicznego rozwoju energetyki prosumenckiej. Za uchwaleniem ustawy głosowało 443 posłów, nikt nie był przeciw, a dziewięciu posłów wstrzymało się od głosu. Nowelizacja obecnie znajduje się w senacie.

Dokument rozszerza zakres działania specustawy na linie dystrybucyjne. Dotyczy to jednak wyłącznie sieci umożliwiających rozprowadzenie mocy i są ściśle związane z infrastrukturą przesyłową.

Ponadto działania związane z modernizacją istniejących sieci będą traktowane jako inwestycje strategiczne na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów (na wniosek ministra właściwego do spraw energii).

Pojęcie inwestycji strategicznych ma się również odnosić do linii 110 kV zarządzanych przez operatorów systemów dystrybucyjnych. Nowelizacja umożliwia OSD korzystanie ze specustawy. Do tej pory mógł to robić wyłącznie operator sieci przesyłowej.

Konieczne uelastycznienie sieci

Polska infrastruktura elektroenergetyczna staje się wąskim gardłem w kontekście rozwoju odnawialnych źródeł  i energetyki prosumenckiej. Nowelizacja ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych ma ułatwić przyłączanie nowych podmiotów. Podkreśla się również konieczność zwiększenia elastyczności sieci.

Według Rady Ministrów rozbudowa infrastruktury sieciowej energii elektrycznej jest kluczowa dla realizacji celów polskiej polityki klimatyczno-energetycznej. Ponadto stanowi jeden z filarów Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku oraz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 przedłożonemu Komisji Europejskiej.

Elastyczność sieci była głównym tematem organizowanej niedawno przez nasz portal konferencji. Relację z wydarzenia i podsumowanie poszczególnych paneli znajdziesz TUTAJ.

Źródło: gov.pl

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
nanorurki węglowe

Nanorurki węglowe – przełom w magazynowaniu energii?

Najnowsze badania wskazują, że skręcone nanorurki węglowe mogą przechowywać energię o wyjątkowo dużej gęstości, co może zrewolucjonizować zasilanie nowoczesnych technologii, takich jak czujniki czy implanty medyczne. Według naukowców, takie rozwiązanie oferuje trzykrotnie większą pojemność energetyczną na jednostkę masy niż standardowe…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
uran

Były inżynier SpaceX pracuje nad rozwojem produkcji paliwa HALEU w USA

Scott Nolan, były inżynier SpaceX i obecny CEO startupu General Matter stawia sobie ambitny cel: zakończyć rosyjski monopol na produkcję wysoko wzbogaconego uranu i uruchomić jego komercyjną produkcję w Stanach Zjednoczonych. Firma zamierza również obniżyć koszty jego produkcji, co jest…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty