Polenergia uruchamia największą farmę fotowoltaiczną w historii Grupy

Polenergia, lider w dziedzinie odnawialnych źródeł energii w Polsce, uruchomiła swoją największą farmę fotowoltaiczną – FF Strzelino, która dysponuje mocą 45 MWp. Inwestycja zlokalizowana na terenie Miasta Słupsk w województwie pomorskim, ma potencjał zasilenia zieloną energią aż 24 000 gospodarstw domowych. Dzięki tej inicjatywie, łączna moc wytwórcza Polenergii z odnawialnych źródeł osiągnęła poziom 574 MW, co oznacza 22% wzrost w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Farma fotowoltaiczna FF Strzelino, położona na Pomorzu, to piąta elektrownia słoneczna w portfelu Grupy Polenergia. Szacowana roczna produkcja energii wynosi około 48 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 24 000 gospodarstw domowych. Na terenie inwestycji zainstalowano ponad 73 000 modułów fotowoltaicznych, siedem stacji transformatorowych średniego napięcia oraz jedną stację transformatorową wysokiego napięcia. Wszystkie stacje zostały przyłączone do lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej za pomocą kabli średniego i wysokiego napięcia o łącznej długości prawie 10 kilometrów.

Prezes Zarządu Polenergii, Jerzy Zań, podkreśla znaczenie tego projektu w kontekście strategii firmy: „Strzelino to największy projekt fotowoltaiczny w portfolio Polenergii. Położenie naszych inwestycji sprawia, że farmy wiatrowe i słoneczne, którymi dysponujemy, znakomicie się uzupełniają. Elektrownia w Strzelinie to kolejny element ekspansji naszej Grupy na lądzie. W naszym lądowym portfelu rozwojowym mamy projekty o łącznej mocy blisko 2100 MW. Przed Polską stoją ogromne wyzwania związane z dekarbonizacją. Polenergia odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę w realizacji tego celu”.

Dynamiczny wzrost mocy wytwórczej

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, moc wytwórcza Polenergii wzrosła o 22%. W drugiej połowie 2023 roku, Grupa uruchomiła Farmę Wiatrową Piekło o mocy 13,2 MW w Wielkopolsce oraz Farmę Wiatrową Grabowo o mocy 44 MW na Podlasiu. Niedawno Polenergia podpisała także kontrakty na budowę kolejnych farm fotowoltaicznych: Szprotawa I i Szprotawa II, które będą zlokalizowane w województwie lubuskim i będą miały łączną moc 67 MWp.

Łączna moc lądowych projektów Polenergii w rozwoju to około 1350 MW w projektach wiatrowych i prawie 700 MW w projektach fotowoltaicznych. Dodatkowo, Grupa rozwija trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim o mocy do 3000 MW we współpracy z norweskim Equinor, co podkreśla ambitne plany firmy na przyszłość i jej kluczową rolę w dekarbonizacji Polski.

Źródło: informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE