Największa duńska farma wiatrowa wyposażona w łopaty nadające się do recyklingu

Największa morska farma wiatrowa w Danii będzie wyposażona łopaty turbin, które w przyszłości mogą zostać poddane recyklingowi. Komponenty wyprodukowała firma Siemens Gamesa.

Mowa o projekcie Thor – największej jak dotąd morskiej farmie wiatrowej w Danii. Czterdzieści z 72 turbin SG 14-236 DD będzie wyposażonych w łopaty nadające się do recyklingu. Jest to innowacja na skalę globalną.

Technologia RecyclableBlade firmy Siemens Gamesa umożliwia pełną regenerację komponentów łopat turbiny wiatrowej po zakończeniu eksploatacji. Żywicę, włókno szklane i drewno można separować za pomocą łagodnego roztworu kwasu.

Kolejny projekt wpisujący się w strategię Danii

W 2012 duński rząd przyjął plan zwiększenia udziału produkcji energii elektrycznej z energetyki wiatrowej do 84% w 2035 roku. Wśród największych duńskich farm wiatrowych, które już produkują energię elektryczną, należy wymienić Kriegers Flak (600 MW), Horns Rev3 (400 MW) i Anholt (400 MW).

Thor powstanie na duńskim Morzu Północnym, około 22 km od zachodniego wybrzeża Jutlandii. System o mocy 1000 megawatów (MW) będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość czystej energii elektrycznej, aby zasilić ponad milion duńskich gospodarstw domowych. To około 30 procent wszystkich domostw w Danii.

Farma wiatrowa ma rozpocząć pracę pod koniec 2027 roku.

Redukcja CO2 ze zdwojona siłą

Projekt Thor będzie redukował emisję CO2 nie tylko poprzez wytwarzanie czystej energii i łopaty nadające się do recyklingu. Jest to również pierwsza farma wiatrowa, którą wyposażono w wieże GreenerTower od Siemens Gamesa.

Komponenty wyprodukowano ze zrównoważonej stali. Wieże składają się w około 80 procentach z płyt stalowych i zapewniają redukcję emisji CO2 o co najmniej 63 procent w porównaniu z konwencjonalną stalą.

Obecnie produkcja wież odpowiada za ponad jedną trzecią sumarycznej emisji CO2 związanych z turbinami wiatrowymi. Dzięki rozwiązaniu Siemens Gemesa może się to zmienić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE