„Czyste Powietrze” z obowiązkową termomodernizacją od 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 roku beneficjenci programu „Czyste Powietrze” będą musieli przeprowadzić obowiązkową termomodernizację – przekazał podczas środowej konferencji prasowej wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Robert Gajda.

„Termomodernizacja będzie powiązana z dużymi zmianami na początku przyszłego roku” – powiedział Gajda. Gdy został przez dziennikarzy zapytany, czy oznacza to, że termomodernizacja w programie „Czyste Powietrze” będzie obowiązkowa od nowego roku odpowiedział, że – „dokładnie tak”. Obecnie Program “Czyste Powietrze” jedynie zachęca do kompleksowej termomodernizacji domu oferując dotację na jego ocieplenie, elewację, dopcieplenie stropu, wymianę drzwi i okien. Dodatkową zachętą jest możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, którą można łączyć z dofinansowaniem.

Gajda odniósł się również do zmian w „Czystym Powietrzu” jakie zaczęły obowiązywać od 14 czerwca br. Od tego dnia bowiem dotacje można otrzymać jedynie do pomp ciepła, które znajdują się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Do końca roku tymczasowo zamieszczone na niej są urządzenia posiadające jeden z europejskich znaków jakości – EHPA‑Q, HP KEYMARK lub EUROVENT. Od nowego roku będą to jedynie pompy ciepła przebadane w jednym z akredytowanych laboratoriów na terenie UE lub EFTA. Decydując się na pompę ciepła należy także obowiązkowo przeprowadzić audyt energetyczny.

Jak wyjaśnił wiceszef NFOŚiGW, mimo wprowadzenia tych restrykcji, tygodniowa liczba składanych wniosków w programie wzrosła. „Wcześniej było to średnio 5,5 tys. wniosków tygodniowo. W poprzednim tygodniu, pierwszym po wprowadzeniu zmian, było tych wniosków ok. 6,4 tys.” – przekazał Gajda.

Po co obowiązkowa termomodernizacja?

Wprowadzenie obowiązku poprawy efektywności energetycznej budynku objętego dotacją przełoży się lepszy dobór urządzeń grzewczych, co ma szczególne znaczenie w przypadku pomp ciepła i wyeliminuje ich montaż w budynkach zbyt o zbyt dużych stratach ciepła. Taka praktyka tym samym zapewni beneficjentom relatywnie niższe rachunki za ogrzewanie.

„Czyste Powietrze” to największy priorytetowy program antysmogowy w kraju. Wnioskodawcy mogą otrzymać bezzwrotne środki na wymianę nieekologicznych kotłów i także na poprawę efektywności energetycznej budynku, również w formie prefinansowania. Dotychczas w programie złożonych zostało 892 479 wniosków, co finalnie przełożyło się na wymianę 725 410 urządzeń grzewczych.

Źródło: dziennik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE