Moc wygrywa a wodór zmienia krajobraz

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
Miejsce produkcji energii odnawialnej: zbiornik na wodór na tle turbiny wiatrowej

Dane zgromadzone przez zespół z McKinsey & Company pokazują jak szybko rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wszelkie prognozy sugerują szybkie zwiększanie się udziału odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii ogółem. Według szacunków będą one stanowić połowę produkcji energii do 2035 roku.

Pandemia koronawirusa będzie miała znikomy wpływ na długoterminowy wzrost zapotrzebowania na moc. Już teraz to widać, że firmy dostarczające energię nie odczuwają drastycznych spadków. Konsumpcja energii rośnie wraz z intensywnym wzrostem elektryfikacji jak również wzrostem zapotrzebowania na zielony wodór. W taki sposób zapotrzebowanie na energię zwiększy się w ostatecznym rozrachunku o około 19-30% w 2050 roku. W tym samym czasie na rynkach energii będą dominować odnawialne źródła energii charakteryzujące się niskimi kosztami. Przewiduje się, że ich duży wzrost w krótkim czasie wyprzedzi paliwa kopalne w większość regionów świata jeszcze przed 2030 rokiem. Do 2036 roku już połowa zasilania będzie pochodziła z przerywanych (nieciągłych) źródeł energii odnawialnej.

Analitycy prognozują, że w latach trzydziestych, do około 2040 roku, zielony wodór stanie się konkurencyjny cenowo dla niebieskiego wodoru.

Niebieski wodór: OKOŁO 95% UŻYWANEGO OBECNIE WODORU POCHODZI Z PALIW KOPALNYCH, A JEGO EKSTRAKCJA POWODUJE EMISJE DWUTLENKU WĘGLA.

Zielony wodór: W mniejszym stopniu używany jest wodór, który można pozyskać w procesie Elektrolizy wykorzystując w nim energię pochodzącą z OZE. 

Z danych przetwarzanych przez analityków wynika, że w tej sytuacji „pośrednie” zapotrzebowanie na energię do elektrolizy odpowiadać będzie za około 40% wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną ogółem w latach 2035-2050. To zapotrzebowanie na będzie pochodziło głównie z sektora przemysłowego i sektora transportowego.

Zaplanowane przez branżę energetyczną przejście na nieciągłe sposoby zasilania przy pomocy odnawialnych źródeł energii wymaga odpowiedniego zabezpieczenia całego systemu. Oprócz odnawialnych źródeł energii niezbędne będzie w przypadku ich niedostępności czerpanie energii ze źródeł bardziej stałych i przewidywalnych. System energetyczny może zostać zabezpieczony zarówno przez tradycyjne środki, jak i nowe, całkowicie elastyczne i stale dostępne zasoby. W tym kontekście magazyny energii pełnią bardzo istotną rolę.

Jest to tylko jedna z kluczowych kwestii omawianych w ramach przypadku referencyjnego w raporcie Globalna Perspektywa Energetyczna (McKinsey & Company). Przypadek referencyjny to scenariusz przewidujący kontynuację istniejących trendów w energetyce. Zakłada on, że ewolucja technologii i działania polityczne będą odbywały się w znany nam sposób. Jeżeli chcesz poznać szczegóły dotyczące pozostałych kwestii  omawianych w raporcie kliknij w interesujący Cię link!

  1. Długoterminowo Covid ma niewielki wpływ na branżę energetyczną
  2. Moc wygrywa a wodór zmienia krajobraz energetyczny
  3. Przewidywany popyt na paliwa kopalne
  4. Czy możliwe jest zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C?
  5. Wzrasta wykorzystanie OZE, ale nakłady finansowe na energię z paliw kopalnych pozostają na stałym poziomie

Jednak zarówno działania poszczególnych państw jak i szybkość zmian klimatycznych trudno dokładnie przewidzieć, dlatego poza przypadkiem referencyjnym badacze biorą pod uwagę kilka możliwych scenariuszy tempa przemian. Zachęcamy do zapoznania się z nimi w naszym podsumowaniu raportu McKinsey & Company

źródła: McKinsey & Company, Global Energy Perspective 2021, January 2021

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
elektryfikacja floty

Coca-Cola w Polsce i krajach bałtyckich elektryfikuje firmową flotę przy wsparciu Elocity

Zrównoważony rozwój, odpowiedzialne podejście do kwestii wpływu na środowiskoi redukcja emisji CO2 to tematy bliskie światowym koncernom. Jednym z narzędzi, które wspierają biznes w osiąganiu celów ESG jest elektryfikacja flot samochodowych. Służbowe samochody elektryczne w połączeniu z infrastrukturą ich ładowania…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 4 minuty
wodór

Green Cat zrealizuje innowacyjny projekt wodorowy w Szkocji

Green Cat Contracting, firma specjalizująca się w budowie ekologicznych instalacji, została wybrana przez prestiżowy James Hutton Institute do realizacji fazy budowlanej innowacyjnego projektu HydroGlen w Aberdeenshire. Przedsięwzięcie ma na celu zademonstrowanie rolniczym społecznościom, jak mogą stać się samowystarczalnymi producentami zielonej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty