Unia zgadza się na precedens: Northvolt z 902 mln euro wsparcia niemiecku rządu

8 stycznia Unia Europejska wyraziła zgodę na dofinansowanie przez rząd niemiecki budowy fabryki baterii Northvolt. Dołożą 902 miliony euro, podczas gdy całkowity koszt inwestycji to 4,5 miliarda euro.

Northvolt Drei, bo takie miano będzie nosić kolejna gigafabryka z logiem tej firmy, to trzecia z kolei inwestycja tego typu firmy. Pierwsza z nich znajduje się w Szwecji, a druga w naszym kraju – w Gdańsku.

Fabryka będzie zlokalizowana na północy kraju, w miejscowości Heide, niedaleko Hamburga. Zakład zatrudni 3 000 osób. Już teraz ruszyła rekrutacja, pracownicy ściągani są również spoza Niemiec. Rocznie Nortvolt Drei będzie produkować baterie o łącznej pojemności około 60 Gwh. Licząc, że średnio jedna bateria w samochodzie elektrycznym to 60-100 Kwh, zakład będzie w stanie zapewnić w ciągu 12 miesięcy pracy baterie dla około miliona pojazdów (!).

To ogromna liczba stąd i budowa fabryki będzie miała z pewnością znaczący wpływ na konkurentów Northvolt na europejskim rynku.

Kontrowersje wokół wsparcia publicznego

Dlatego też ostatnia decyzja Komisji Europejskiej o zezwoleniu dofinansowania inwestycji przez rząd niemiecki jest przez europejskie media odbierana jako kontrowersyjna.

Niemcom udało się uzyskać taką zgodę w ramach zmienionych niedawno przepisów procesu TCTF (Tymczasowe Ramy Kryzysowe i Przejściowe). Zezwalają one na udzielenie wyższego niż normalnie dopuszczalne wsparcia m.in. w sytuacji gdy istnieje zagrożenie przeniesienia lokalizacji inwestycji poza Unię Europejską. Jak mówi na swoim profilu LI sam przedstawiciel Northvolt to pierwsze tak duże wsparcie publiczne w ramach procesów TCTF: – To pierwszy proces TCTF tych rozmiarów prowadzony w Europie, proces który w znaczący sposób pomoże zbudować europejski ekosystem bateryjny.

Starania rozpoczęto w kwietniu bieżącego roku, a w poniedziałek, tj. 8 stycznia, Komisja Europejska opublikowała swoją decyzję o zgodzie na wsparcie Niemiec dla inwestycji w ramach pomocy publicznej.

Wsparcie Northvolt albo utrata inwestycji?

Dlaczego Unia podjęła taką decyzję? Jak przeczytamy we wpisie Komisji na platformie X: “Produkcja zero-emisyjnych urządzeń ma strategiczne znaczenie dla naszej gospodarki i społeczeństwa”.

Zagrożenie, że Northvolt swoją kolejną fabrykę postawi poza Europą było z pewnością znaczące. Dość powiedzieć, że na budowę bliźniaczej fabryki w 2023 roku pomoc publiczną zaoferował zarówno rząd kanadyjski jak i amerykański (“wygrał” kanadyjski wspierając budowę w pobliży Montrealu kwotą 1,34 miliarda dolarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE