Rozbudowa największego projektu bateryjnego na świecie

Największy projekt bateryjny na świecie wchodzi w trzecią fazę budowy. Rozbudowa akumulatorowego systemu magazynowania energii w Moss Landing w Kalifornii ma na celu zwiększenie jego pojemności do 3 GWh. Vistra Energy ogłasza plany.

Największy projekt bateryjny – główne informacje

Obiekt, znajdujący się na terenie istniejącej elektrowni Moss Landing w hrabstwie Monterey, znany jest jako największy projekt bateryjny na świecie. Celem jego istnienia jest wspieranie transformacji systemu energetycznego Kalifornii, aby w większym stopniu opierał się na czystej energii.

Kalifornia zobowiązała się do budowania przyszłości energetyki odnawialnej, a środkowe wybrzeże jest doskonałym przykładem tego, jak przekształcić dawne zakłady paliw kopalnych w jej centra.

John Laird, senator stanu w Kalifornii

Kompleks magazynów energii w Moss Landing wykorzystuje szafy akumulatorowe LG Energy Solution, które stworzono z akumulatorów litowo-jonowych. Vistra Energy, budując swój kompleks, współpracowała również z Burns & McDonnell w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i rozwoju oraz z integratorem systemów Fluence.

Trzy fazy projektu w Moss Landing

Największy projekt bateryjny na świecie posiada w tej chwili 400 MW/1600 MWh. Został uruchomiony w dwóch fazach:

  • I faza (300 MW/1200 MWh), pracuje od grudnia 2020 roku,
  • II faza (100 MW/400 MWh), pracuje od sierpnia 2021 roku.

Wygląda to bardzo dobrze. Jednak trzeba wspomnieć, że we wrześniu 2021 roku miała miejsce awaria w największym magazynie energii na świecie. Spowodowało to tymczasowe wyłączenie systemu po wykryciu przegrzania niektórych modułów akumulatorowych z I fazy inwestycji. Następnie trwało wyjaśnianie przyczyn incydentu.

Vistra Energy, firma będąca właścicielem obiektu, oficjalnie potwierdziła zamiar dalszej rozbudowy kompleksu w Moss Landing. Rozbudowa w ramach III fazy sprawi, że całkowita moc i pojemność tego akumulatorowego systemu magazynowania energii (BESS) wzrośnie prawie dwukrotnie. Zgodnie z zapowiedzią, III faza oznacza dodanie do projektu 350 MW i 1400 MWh. Wówczas projekt osiągnie całkowitą moc 750 MW i pojemność 3 GWh.

Umowa o zapewnienie zasobów

Firma zawarła 15-letnią umowę z przedsiębiorstwem użyteczności publicznej Pacific Gas and Electric Company (PG&E). Umowa dotyczy zapewnienia odpowiedniego poziomu zasobów na system bateryjny: 350 MW/1400 MWh. Wielkość ta ma stanowić uzupełnienie magazynów istniejących już na miejscu.

Dzięki partnerstwu z PG&E, Vistra wnosi swoje możliwości i wiedzę, aby przewodzić transformacji czystej energii i dostarczać bardzo potrzebną energię elektryczną mieszkańcom Kalifornii.

Curt Morgan, dyrektor generalny Vistra

Umowa z PG&E oczekuje na zatwierdzenie przez Kalifornijską Komisję Użyteczności Publicznej (CPUC – California Public Utilities Commission). Decyzja powinna wpłynąć w ciągu 180 dni.

Te innowacyjne akumulatorowe systemy magazynowania energii są niezbędne do utrzymania niezawodności sieci elektrycznej, ponieważ rosnący poziom przerywanej energii odnawialnej jest integrowany z siecią elektryczną.

Curt Morgan

Największy projekt bateryjny – perspektywy

Vistra twierdzi, że III faza budowy największego projektu bateryjnego, podobnie jak wcześniejsze fazy, przebiegnie szybko. Stanie się to możliwe dzięki wykorzystaniu już zatwierdzonego pozwolenia na budowę i lokalizacji na terenie elektrowni należącej do firmy, z istniejącym połączeniem i infrastrukturą.

Wcześniej firma powiedziała, że jeśli warunki rynkowe i ekonomiczne na to pozwolą, to w przyszłości możliwa będzie dalsza rozbudowa instalacji. Ostatecznie rozszerzony projekt Moss Landing mógłby magazynować do 1500 MW/6000 MWh energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE