Czesi opracowali technologię magazynowania energii w piasku

Grupa czeskich naukowców opracowała system magazynowania energii w piasku. Podczas gdy światowe rynki zmagają się z rosnącymi kosztami energii i pilną potrzebą zrównoważonych alternatyw, to innowacyjne rozwiązanie może być korzystne na wielu płaszczyznach.

Magazynowanie energii w piasku – jak działa?

System magazynowania energii oparty na piasku może zaspokoić potrzeby energetyczne różnych środowisk, od domów mieszkalnych po duże firmy przemysłowe.

Zasada działania piaskowego magazynu energii jest bardzo prosta. Energia elektryczna (np. pochodząca z OZE) jest wykorzystywana do podgrzewania piasku, tworząc rezerwuar energii cieplnej. Ciepło to może być następnie pobierane i przekształcane z powrotem w energię elektryczną lub wykorzystywane bezpośrednio do ogrzewania.

Takie rozwiązanie charakteryzuje się minimalnymi kosztami eksploatacyjnymi i nie wymaga wykorzystywania deficytowych surowców, które są konieczne do produkcji chemicznych magazynów energii.

Cele energetyczne Czech

13 stycznia 2020 roku rząd Republiki Czeskiej zatwierdził krajowy plan na rzecz energii i klimatu, który obowiązywać będzie w latach 2021-2030. Plan opracowany przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu wprowadza zmiany w sposobie produkcji i konsumpcji energii w Czechach. W porównaniu z wcześniejszymi założeniami energetycznymi z 2015 roku, nowa strategia kładzie większy nacisk na korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych.

Komisja Europejska zaleca osiągnięcie co najmniej 23% udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji i zużyciu energii w ciągu dekady. Mimo to plan energetyczny ze stycznia 2020 r. zakłada osiągnięcie poziomu 22% do 2030 roku.

Źródło: msn.com

1 KOMENTARZ

  1. To dobrze, ale nowość to nie jest. Podobne rozwiazania mozna znaleźć w książkach sprzed kilkudziesieciu lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE