Magazyny energii uratują opłacalność fotowoltaiki

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 5 minut
opłacalność fotowoltaiki

Fotowoltaika w Polsce cieszy się niesłabnącą popularnością. Jednak nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii nie jest korzystna dla prosumentów. Sytuację pomagają złagodzić magazyny energii, które podnoszą opłacalność fotowoltaiki w nowej sytuacji prawnej.

System opustów zastąpiony Net-billingiem

Aktualnie w Polsce pracuje ponad pół miliona instalacji fotowoltaicznych. Co więcej, ich popularność ciągle rośnie, dlatego oczekuje się, że liczba obiektów fotowoltaicznych w kolejnych latach będzie istotnie większa. Jednak dotychczas rozwój rynku w głównej mierze determinowała opłacalność fotowoltaiki. A teraz okoliczności prawne się zmieniają… niestety, na niekorzyść dla prosumentów.  Ci którzy planują niebawem zainwestować w fotowoltaikę mogą poczuć się zawiedzeni. Kiedy system system opustów zastąpiony Net-billingiem fotowoltaika nie będzie ona już tak opłacalna jak wcześniej.

Przegłosowane restrykcje dla prosumentów

Zarówno producenci, jak i konsumenci energii odnawialnej zostali obciążani nowymi restrykcjami. Głównym powodem zainicjowanych zmian według komunikatów Ministerstwa Klimatu i Środowiska miało być przeciążenie sieci przesyłowych. Podobno są one zbyt przestarzałe i nie wytrzymują rosnącego napływu energii pochodzącej z fotowoltaiki.

Już w tej chwili mamy bardzo dużo reklamacji zgłaszanych do operatorów sieci dystrybucyjnej, że system wyłącza ich instalacje w „pikach” energii. Jest to związane z tym, że nasza sieć elektroenergetyczna ma swoją ograniczoną pojemność. Jeżeli byśmy dalej pozostali bezrefleksyjnie w modelu rozwoju prosumenckiego, moglibyśmy de facto zaszkodzić samym prosumentom.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadza istotne zmiany prawne dla prosumentów. Zgodnie z nimi prosumenci wchodzący na rynek w marcu 2022 roku i później będą musieli sprzedawać prąd operatorom po cenie rynkowej aktualnej na kwartał poprzedzający sprzedaż. Natomiast później prosumenci będą musieli odkupić energię od operatora po zauważalnie wyższej cenie.

Nowe rozliczanie w systemie net billing będzie się odbywać na przestrzeni 12 miesięcy. W ramach miesięcznej ewidencji środków, prosument będzie posiadał depozyt, z którego będzie mógł płacić za zużytą energię. Na ten moment zaplanowano, że zapisywana w depozycie wartość energii ma być liczona według średniej ceny miesięcznej. Od energii wprowadzonej do sieci prosument ma nie płacić podatków VAT ani PIT, jednak pobierając energię z sieci, zapłaci częściowo opłaty dystrybucyjne, opłatę OZE, opłatę kogeneracyjną oraz akcyzę i VAT.

Zbigniew Biskupski, art. ze strefabiznesu.pl

W efekcie tych zmian opłacalność fotowoltaiki maleje. Zwracają na to uwagę niektórzy badacze rynku, którzy zauważają, że od nowego roku nowi uczestnicy rynku nie będą mieli zagwarantowanego systemu upustów.

Opłacalność fotowoltaiki maleje?

W obliczu powyższych zmian wydaje się, że popularność odnawialnych źródeł energii zmaleje. Czy tak naprawdę będzie? Niekoniecznie. Być może tempo wzrostu rynku nie będzie aż tak przyspieszać, ale zainteresowanie fotowoltaiką jest niemal pewne. Jak już wielokrotnie pisaliśmy, świat stoi w obliczu kilku kryzysów. Jednym z najważniejszych są zmiany klimatu, którym jednak każdy obywatel może próbować stawić czoła. Niezmiernie ważne jest, abyśmy wszyscy starali się ograniczać działania powodujące emisje gazów cieplarnianych. Zamiast tzw. tradycyjnych rozwiązań możemy wybierać bardziej ekologiczne – przejście na energię z OZE to krok w dobrym kierunku. Natomiast jeśli chodzi o samą opłacalność fotowoltaiki to sprawa jest bardziej złożona niż się wydaje i nie zależy wyłącznie od upustów.

Opłacalność fotowoltaiki od 2022 roku

Opłacalność fotowoltaiki jest faktem. Niewątpliwie instalacje fotowoltaiczne będą korzystne także po zmianach prawnych. Warto przypomnieć sobie sytuację sprzed 2016 roku, kiedy to moduły fotowoltaiczne były droższe i nie było upustów. Skoro już wtedy fotowoltaika się opłacała, to dlaczego nie miałoby tak być teraz? Zauważmy, że podobne prawo funkcjonuje w innych państwach Europy i rynek fotowoltaiczny rozwija się tam dobrze.

W 2022 roku na opłacalność fotowoltaiki będzie miało wpływ przede wszystkim zwiększenie autokonsumpcji, a także magazyny energii. Czym są domowe magazyny energii elektrycznej? Najprościej ujmując, są to pojemne baterie, które gromadzą energię i są podłączone do sieci. Rola magazynów energii staje się coraz większa. Z każdym rokiem ceny magazynów energii też będą mniejsze, co według ekspertów dodatkowo będzie napędzać rozwój rynku OZE i zwiększać opłacalność inwestycji. Nie bez znaczenia jest również wsparcie dla magazynów energii Mój Prąd 4.0. Ponadto mają powstać organizacyjne ułatwienia do wznoszenia nowych instalacji – prosumenta zbiorowego i prosumenta wirtualnego.

Źródła:

Koniec opłacalności fotowoltaiki od 1 kwietnia 2022! Ustawa podpisana – muratorplus.pl

Fotowoltaika: 21.12.2021. Domowe magazyny energii uratują opłacalność paneli słonecznych po niekorzystnych zmianach prawa | Strefa Biznesu

Fotowoltaika po 2022 – jakie zmiany nas czekają? – aktualny (fotowoltaikaonline.pl)

Fotowoltaika 2022 – zmiana przepisów nieunikniona? | enerad.pl

 

Powiązane artykuły

Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”.  Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 10 minut
next gen energy

Konferencja NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) zaprasza na drugą edycję wyjątkowej konferencji, która odbędzie się 8-9 kwietnia 2025 r. podczas premierowych targów Future Energy Week Poland w podwarszawskim Nadarzynie (PTAK Warsaw EXPO).  NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność to konferencja dedykowana przedsiębiorstwom,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty