Kryzys energetyczny jest podobny do kryzysu z lat 70.

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
rosnące ceny
Źródło: iStock

Według ministra finansów Francji kryzys, z którym mamy do czynienia jest podobny do kryzysu energetycznego z 1973 r.

Historia lubi się powtarzać

Szef francuskiego resortu finansów, Bruno Le Maire, porównuje trwający kryzys energetyczny do tego, który miał miejsce w 1973 roku. Podczas konferencji skupionej wokół tematu niezależności energetycznej w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, z jego ust padły następujące słowa:

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że obecny kryzys energetyczny (…) jest porównywalny w swojej intensywności i brutalności do kryzysu naftowego z roku 1973.

Bruno Le Maire, minister finansów Francji

Kryzys energetyczny w latach 70. i dziś

Rok 1973 zapisał się na kartach historii jako największy kryzys paliwowy XX wieku. Jedną z ważniejszych przyczyn tego kryzysu była napaść koalicji Egiptu i Syrii na Izrael (wojna Jom Kipur). Producenci ropy naftowej ograniczyli wówczas podaż, a państwa arabskie wstrzymały eksport ropy do krajów popierających Izrael, m.in do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Holandii. W wyniku tych wydarzeń nastąpił nagły wzrost cen na rynku.

Podobnie jak kryzys OPEC w latach 70. spowodował inwestycje w energię odnawialną i stworzył nowe przepisy nakazujące wprowadzenie krajowych norm efektywności paliwowej, obecny kryzys może zmusić Europę do znacznie szybszego inwestowania w rozproszone źródła energii, odnawialne źródła energii i technologie reagujące na popyt, aby zabezpieczyć jej przyszłość energetyczną.

Peter Sobotka, założyciel i dyrektor generalny Corinex

Obecnie na świecie obserwujemy, że energia słoneczna staje się coraz bardziej popularnym tematem. Wraz z pojawianiem się programów wsparcia dla fotowoltaiki w różnych krajach, coraz więcej osób chce się dowiedzieć jak zbudować farmę fotowoltaiczną?. W Polsce np. niedługo wystartuje program Mój Prąd 4.0. Nowa edycja programu daje możliwość uzyskania dotacji nie tylko na fotowoltaikę, ale także na urządzenia pozwalające na zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej. Niewątpliwie spowoduje to zwiększenie zainteresowania tematem, jakim jest magazynowanie energii z fotowoltaiki.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) podniosła ceny ropy z ok. 5 USD za baryłkę (ok. 159 l) do prawie 12 USD. Szok energetyczny sprawił, że kraje takie jak USA zaczęły dążyć do zmniejszenia swojej zależności energetycznej.

Drugi wielki plan pomocy publicznej, podobny do tego z okresu kryzysu związanego z pandemią Covid-19, tylko zwiększy wzrost cen.

Bruno Le Maire

Źródła:

Francuski minister finansów porównuje obecny kryzys energetyczny do kryzysu z 1973 r. – SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Will Russia’s invasion of Ukraine push Europe towards energy independence and faster decarbonisation? (theconversation.com)

Powiązane artykuły

Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”.  Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 10 minut
next gen energy

Konferencja NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) zaprasza na drugą edycję wyjątkowej konferencji, która odbędzie się 8-9 kwietnia 2025 r. podczas premierowych targów Future Energy Week Poland w podwarszawskim Nadarzynie (PTAK Warsaw EXPO).  NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność to konferencja dedykowana przedsiębiorstwom,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty