Japoński kosmodrom zostanie wyposażony w magazyn energii

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
Centrum Kosmiczne Tanegashima
Centrum Kosmiczne Tanegashima. Fot. Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA).

Ośrodek Japońskiej Agencji Kosmicznej zostanie wyposażony w akumulatorowy magazyn energii. System będzie oparty o technologię baterii sodowo-siarkowej.

Mimo, że słoneczne i wiatrowe źródła energii uważa się za niewyczerpane, to wyzwaniem jest stabilny dostęp do nich. Dlatego różne podmioty opracowują rozwiązania mające na celu zapewnienie stabilnego magazynowania dużej ilości energii elektrycznej i elastycznych jej dostaw. Na szczególną uwagę zasługuje projekt firmy NGK Insulators, która opracowała technologię baterii sodowo-siarkowej (NAS).

Bateria NAS umożliwia magazynowanie energii w megawatogodzinach i zapewnia stabilne dostawy energii odnawialnej. Właśnie w magazyny o takiej konstrukcji wyposaży się  japoński ośrodek do wystrzeliwania w przestrzeń kosmiczną rakiet ze sztucznymi satelitami. Ma to zapewnić niezawodne działanie jej systemów elektroenergetycznych.

Miejsce realizacji projektu

Ośrodek Japońskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Kosmiczne Tanegashima, znajduje się na małej wyspie Kiusiu w południowej części Japonii. W miejscowości Kagoshima znajduje się największy japoński kompleks przeznaczony do wystrzeliwania rakiet. Są tam zarówno urządzenia służące do wystrzeliwania dużych rakiet, jak i do montażu elementów kosmicznych.

Korzyści z akumulatorów przy platformie startowej

Firma budowlana Kyudenko zleciła firmie NGK dostawę systemu magazynowania baterii NAS o mocy 2400 kW / 14 400 kWh. Do uruchomienia systemu dojdzie prawdopodobnie w kwietniu 2021 roku. Jest to w pełni sprawdzony system magazynowania energii przeznaczony głównie do długotrwałych zastosowań. Można zatem przypuszczać, że szersze wykorzystanie akumulatorów NAS przyspieszy rozpowszechnianie odnawialnych źródeł energii przy jednoczesnym odchodzeniu od paliw kopalnych. Efektem tego będzie zmniejszenie globalnego obciążenia środowiska.

System magazynowania będzie miał trzy główne zastosowania:

  • wpłynie pozytywnie na utrzymanie stabilności zasilania,
  • będzie działać jako awaryjne źródło zasilania – np. w przypadku awarii generatorów elektrycznych, baterie NAS uwolnią swoje rezerwy energii tam, gdzie będzie to potrzebne.
  • poprawi jakość energii poprzez regulację częstotliwości.

Technologia baterii sodowo-siarkowej to w obecnej chwili optymalne rozwiązanie pod względem tolerancji środowiskowej, pojemności baterii, ich żywotności i kosztu cyklu życia. Technologia wykorzystana przy produkcji tych urządzeń umożliwia im sprawne działanie w wysokich temperaturach. Ponadto dostępne akumulatory mają duże pojemności i wyróżniają się długim czasem rozładowania – ponad 6 godzin. Ich oczekiwana żywotność to aż 15 lat.

Według danych udostępnionych przez NGK Insulators, firma zainstalowała już ponad 4 GWh takich systemów na całym świecie. Firma NGK Insulators jest obecnie jedynym ich producentem. Ich sprzedaż rozpoczęła się w 2002 roku. Od tamtego momentu są one ciągle dostępne na rynku. Warto dodać, że kilka lat temu, jeszcze przed rozreklamowaniem akumulatorów litowo-jonowych,  uważano, że jest to najpowszechniej stosowana technologia akumulatorów w skali sieci na świecie.

Źródła:

https://www.energy-storage.news/news/japanese-space-rocket-launch-pad-to-be-fitted-with-megawatt-scale-sodium-su

https://www.mynewsdesk.com/ngk-insulators/news/sodium-sulfur-battery-technology-nas-battery-enables-megawatt-hour-energy-storage-realizes-a-stable-supply-of-renewable-energy-410813

https://www.wikiwand.com/pl/Wikipedysta:Goslas92/Bateria_sodowo-siarkowa

Powiązane artykuły

Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”.  Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 10 minut
next gen energy

Konferencja NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) zaprasza na drugą edycję wyjątkowej konferencji, która odbędzie się 8-9 kwietnia 2025 r. podczas premierowych targów Future Energy Week Poland w podwarszawskim Nadarzynie (PTAK Warsaw EXPO).  NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność to konferencja dedykowana przedsiębiorstwom,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty