Ponad 2/3 polskich flot chce wprowadzić pojazdy elektryczne

Według raportu Barometr Flotowy 2023 przeprowadzonego przez firmę Arval, 71% flot planuje wprowadzenie pojazdów elektrycznych w ciągu najbliższych 3 lat. Niemal połowa polskich firm (47%) deklaruje, że posiada w swoich flotach pojazdy z napędem alternatywnym.

Powyższe wartości wyglądają bardzo obiecująco względem tego, co przedstawiał zeszłoroczny raport przeprowadzony przez firmę Arval. W 2022 roku zaledwie 32% flot posiadało pojazdy z napędem alternatywnym i nieco ponad połowa firm deklarowała wprowadzenie pojazdów elektrycznych w ciągu 3 lat.

Podczas przedstawienia raportu Consulting & Arval Mobility Observatory manager Radosław Kitala stwierdził, że  posiadanie w pełni elektrycznych samochodów osobowych deklaruje obecnie 16% firm w Polsce i 24% w Unii Europejskiej. W ciągu trzech lat ta liczba ma wzrosnąć do 35% w naszym kraju i 40% w Europie.

Według barometru zmiany nastąpiły również w zakresie finansowania flot. Obecnie 32% finansowane jest leasingiem (46% w poprzednim badaniu), 30% ze środków własnych firm (31% rok temu), a 27% wynajmem długoterminowym (15%).

Elektrycznych pojazdów przybywa nie tylko we flotach

Według danych PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego) i PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych) w Polsce jest zarejestrowanych łącznie 40 926 samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). Dane pochodzą z końca kwietnia 2023 roku. Przez pierwsze cztery miesiące bieżącego roku liczba ta wzrosła o 7 201 pojazdów. Jest to wzrost o 71% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku.

Ponadto zauważalny jest również wzrost liczby elektrycznych motorowerów, motocykli oraz samochodów hybrydowych. Tych ostatnich mamy już ponad pół miliona.

W ostatnich miesiącach można zaobserwować również rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Na koniec kwietnia 2023 roku w Polsce działało łącznie 2768 publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, co stanowiło łącznie 5440 punktów ładowania.

Ważną rolę w rozwoju elektromobilności w Polsce odgrywają programy dotacyjne. Niedawno mieliśmy do czynienia ze zwiększeniem budżetu programu Mój elektryk. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Źródło: inwestycje.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE