Już niedługo w USA będzie powstawało więcej stacji ładowania EV niż instalacji fotowoltaicznych

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
stacja ładowania

Roczny przyrost mocy zainstalowanej w stacjach ładowania EV w USA będzie w najbliższych latach większy niż przyrost słonecznej energetyki rozproszonej. To pierwsza taka sytuacja w historii Stanów Zjednoczonych.

Moc zainstalowana stacji ładowania EV w skali roku osiągnie 41 GW do 2027 roku. Jest to ponad trzykrotnie większa wartość niż prognozowane roczne wzrosty energetyki słonecznej. Takie dane zostały zaprezentowane w raporcie Wood Mackenzie „2023 US Distributed Energy Resource Outlook”.

Rynek warty miliardy

Szacuje się, że rynek infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych osiągnie wartość 20 miliardów dolarów do 2027 roku. Główną rolę będą odgrywać domowe stacje ładowania (6,5 miliarda dolarów) i publiczne szybkie ładowarki DC (5,6 miliarda dolarów).

Rozwiązania dedykowane do ciężarówek i transportu publicznego mają stanowić w 2027 roku aż 18% rynku. Jest to jednak nadal znacznie mniej niż sektor prywatnych stacji ładowania w gospodarstwach domowych.

PV i stacje ładowania EV, jako rozporoszone zasoby energetyczne

Zarówno stacje ładowania EV, jak i dachowe instalacje fotowoltaiczne są rozproszonymi zasobami energii (DER). DER to mała jednostka wytwórcza, która działa lokalnie i jest podłączona do większej sieci energetycznej na poziomie dystrybucji.

Oczekuje się, że w latach 2022-2027 moc zainstalowana DER w USA praktycznie się podwoi. Całkowita moc zainstalowana ma osiągnąć poziom 262 GW.

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
projekty ustawy o oze

Nowelizacja ustawy o OZE. Zmiany dla prosumentów i szybsze procedury dla odnawialnych źródeł energii

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Główne założenia nowych przepisów to poprawa rozliczeń dla prosumentów w systemie net-billingu oraz przyspieszenie formalności związanych z instalacjami OZE. Zmiany mają na celu zwiększenie…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
sól kuchenna

Niemcy testują baterie na bazie soli kuchennej

Niemiecki deweloper Altech Advanced Materials AG (FRA) wprowadził do testów prototyp baterii o pojemności 60 kWh, wykorzystującej zwykłą sól kuchenną zamiast rzadkich i drogich surowców, jak lit czy kobalt. Nowy akumulator, nazwany CERENERGY, został opracowany na bazie technologii sodowo-chlorkowej baterii…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty