10 GW magazynów energii w Europie w 2023 roku

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
magazyny energii europa

W 2023 roku w Europie zainstalowano magazyny energii o łącznej mocy 10 GW. Polityka UE ma zapewnić w następnych latach znaczne przyspieszenie w tym zakresie.

Rekord mocy zainstalowanej w magazynach energii w Europie

Firma doradcza LCP Delta i Europejskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (EASE) regularnie przygotowują sprawozdanie pt. „Europejski monitor rynku magazynowania energii”. Ostatni, już ósmy raport, został oparty na danych pochodzących z aktywów 29 krajów dotyczących ponad 3000 projektów magazynowania energii.

Pokazuje on, że łączna moc instalacji w Europie w segmentach rynku mieszkaniowego, użyteczności publicznej oraz komercyjnego i przemysłowego w zeszłym roku wyniosła około 10,1 GW. To ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej (4,5 GW) oraz znacznie powyżej prognozy na poziomie 6 GW sporządzonej przez LCP Delta w zeszłorocznej edycji raportu EMMES 7.0.

Skąd tak imponujące wyniki?

Jak stwierdzają specjaliści z LCP Delta rozbieżności w prognozach i ostatecznych wynikach były przede wszystkim efektem niedoszacowania popytu na systemy przechowywania w budynkach mieszkalnych w dwóch wiodących rynkach w Europie: we Włoszech i w Niemczech.

Mimo niekorzystnych zmian dla inwestorów w zakresie warunków programu „Superbonus” realizowanego na Półwyspie Apenińskim, zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii oraz magazynami energii nie spadło. Z kolei u naszych Zachodnich sąsiadów popyt utrzymuje się na wysokim poziomie od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wzrostu cen energii elektrycznej. W 2022 roku z uwagi na zerwane łańcuchy dostaw nie mógł być on w pełni zaspokojony. Uwolnienie podaży przyczyniło się do sprzedaży na poziomie ponad 500 tysięcy systemów akumulujących w budynkach mieszkalnych.

Jaka czeka nas przyszłość?

LCP Delta prognozuje sześciokrotny wzrost zdolności magazynowania energii w Europie do roku 2030. W tym okresie pozycję liderów mają umacniać rynki: niemiecki, brytyjski, włoski, francuski i hiszpański. Polska systematycznie poprawia swoje osiągnięcia i do końca okresu prognozy ma zbliżyć się do Francji.

Źródło: energy-storage.news

Powiązane artykuły

Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”.  Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 10 minut
next gen energy

Konferencja NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) zaprasza na drugą edycję wyjątkowej konferencji, która odbędzie się 8-9 kwietnia 2025 r. podczas premierowych targów Future Energy Week Poland w podwarszawskim Nadarzynie (PTAK Warsaw EXPO).  NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność to konferencja dedykowana przedsiębiorstwom,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty