Szwajcarska bateria wodna może zasilić 900 tys. domów

W lipcu uruchomiono 900-megawatową (MW) elektrownię szczytowo-pompową Nant de Drance w szwajcarskim Valais. Nastąpiło to po 14 latach trudnej budowy i testów. Gigantyczna szwajcarska bateria wodna potrafi zmagazynować wystarczającą ilość energii wodnej do zasilenia aż 900 000 domów!

Gigantyczna szwajcarska bateria wodna

Szwajcarska bateria wodna w Nant de Drance ma zdolność magazynowania 20 milionów kWh energii elektrycznej. Pomoże ona ustabilizować szwajcarskie i europejskie sieci elektryczne. Stanie się to zarówno poprzez zmniejszenie szans na przeciążenie sieci, gdy zapotrzebowanie jest wysokie, jak i poprzez dostarczenie większej ilości energii, gdy jest ona potrzebna.

Przy projekcie na budowie pracowało jednocześnie 650 pracowników budowlanych oraz około 60 firm współpracujących ze sobą.

Sześć podziemnych turbin znajduje się 600 metrów pod ziemią. Dokładniej: w jaskini pomiędzy zbiornikami Emosson i Vieux Emosson w Valais, w południowej Szwajcarii. Emosson, dolny zbiornik, jest drugim co do wielkości zbiornikiem w Szwajcarii. Jego 180-metrowa (590 stóp) zapora jest piątym najwyższym zbiornikiem w kraju. Z kolei górny zbiornik Vieux Emosson mieści 25 milionów metrów sześciennych wody, co stanowi pojemność magazynowania 20 milionów kWh. Został on podniesiony o 21,5 m (70,5 stóp), aby podwoić jego pojemność.

szwajcarska bateria wodna
Źródło: Electrek

Każda podziemna turbina ma moc 150 MW. Turbiny mogą przełączyć się z trybu pompowania przy pełnej mocy na turbinowanie przy pełnej mocy w mniej niż pięć minut, a przejście z trybu turbiny na tryb pompy zajmuje im mniej niż 10 minut. Przez turbiny przechodzi 360 metrów sześciennych wody na sekundę.

Kiedy w sieci jest za dużo energii elektrycznej, woda jest pompowana z dolnego zbiornika do wyższego, a nadwyżka energii jest przechowywana w górnym zbiorniku. Gdy potrzebna jest energia, woda przepływa z górnego zbiornika i przez sześć podziemnych turbin do dolnego zbiornika w celu wytworzenia energii elektrycznej.

Ta animacja ilustruje jak to działa:

Nant de Drance SA oraz jej akcjonariusze Alpiq, SFR, IWB i FMV zainaugurują działalność elektrowni we wrześniu.

Źródła:

Check out this massive Swiss ‘water battery’ that can power up to 900k homes, Electrek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE