Weszły w życie zmiany dla prosumentów

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
zmiany dla prosumentów
Źródło: Shutterstock

Z dniem 27 grudnia 2024 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zmiany te są odpowiedzią na potrzeby prosumentów i mają na celu zwiększenie opłacalności inwestycji w mikroinstalacje OZE.

Jednym z najważniejszych założeń nowelizacji jest przywrócenie systemu rozliczeń opartego na średniej miesięcznej cenie energii elektrycznej (RCEm). Dotyczy to prosumentów, którzy rozpoczęli wytwarzanie energii przed 1 lipca 2024 roku.

Dla bardziej zaawansowanych prosumentów, którzy potrafią dostosować swoje instalacje do bieżącego zapotrzebowania na rynku, przewidziano możliwość przejścia na rozliczenia w oparciu o rynkową godzinową cenę energii (RCE). Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie u sprzedawcy energii.

Większy depozyt prosumencki

Nowelizacja przewiduje również zwiększenie wartości depozytu prosumenckiego o 23%. Dodatkowo prosumenci, którzy zdecydują się na przejście z RCEm na RCE, mogą liczyć na zwrot do 30% nadpłaty za niewykorzystaną energię elektryczną. To znaczący wzrost w porównaniu do dotychczasowego poziomu wynoszącego 20%.

Zmiany w ustawie obejmą ponad 400 tysięcy gospodarstw domowych posiadających mikroinstalacje OZE. Dodatkowo prosumenci mogą ubiegać się o dofinansowanie z unijnych programów na zakup domowych magazynów energii. To rozwiązanie pozwoli jeszcze bardziej obniżyć koszty oraz zwiększyć niezależność energetyczną.

Źródło: gov.pl

Powiązane artykuły

monitoring środowiska

24 mln zł na monitoring środowiska

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął nabór wniosków na dofinansowanie projektów związanych z monitoringiem środowiska. Na ten cel przeznaczono 24 mln zł w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Termin składania wniosków Nabór potrwa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 1 minuta