Zaćmienie słońca wpłynie na produkcję prądu z fotowoltaiki
10 czerwca wystąpi zaćmienie obrączkowe słońca, które znacząco wpłynie na generację prądu z fotowoltaiki w Polsce.
Zaćmienie słońca na świecie
Zaćmienie rozpocznie się w kanadyjskiej prowincji Zachodnie Ontario. Następnie przesunie się na północ. Cień księżyca przejdzie przez Zatokę Hudsona, Zachodnią Grenlandię, Arktykę i Morze Wschodniosyberyjskie, kończąc w górach Kołymskich.
Częściowe fazy zaćmienia będą widoczne w północno-wschodniej części Ameryki Północnej, północnej i północno-zachodniej Europie, północno-wschodniej Azji i na całym Oceanie Arktycznym.
Zaćmienie słońca w Europie
Zaćmienie Europie nie będzie spektakularne dla obserwatorów. Księżyc pokryje nie więcej niż jedną czwartą tarczy słonecznej, co w dużej części kontynentu nie wywoła wywoła żadnych efektów widocznych gołym okiem.
Jednak w przypadku systemów fotowoltaicznych ten spadek będzie wyraźnie odczuwalny. Produkcja z paneli słonecznych znacznie się zmniejszy, zwłaszcza tam, gdzie ogniw fotowoltaicznych jest dużo.
Operatorzy przesyłowi działający w północnej części Niemiec – TenneT i 50 Hertz – szacują, że moc dostarczana przez ogniwa fotowoltaiczne może zostać zmniejszona maksymalnie o 4,2 GW, z czego w sieci, którą eksploatują – o około 2,8 GW. Pozostałe 1,4 GW może zostać utracone w mniejszych, niesterowanych centralnie systemach.
TenneT i 50 Hertz podkreślają, że są to wartości teoretyczne i maksymalne, przy założeniu, że w czasie zaćmienia będzie pogodnie, a ogniwa fotowoltaiczne będą pracowały z pełną mocą. Jeśli wystąpi zachmurzenie, produkcja będzie odpowiednio mniejsza.
Wpływ zaćmienia słońca na produkcję prądu z fotowoltaiki w Polsce
Zaćmienie będzie też widoczne z Polski. Operator Polskie Sieci Elektroenergetyczne wziął pod uwagę spadek generacji fotowoltaicznej. PSE informuje, że zostało to uwzględnione w prognozach i plany zostały odpowiednio skorygowane, głównie poprzez zwiększenie rezerw.
Według najnowszych danych opublikowanych przez PSE, na koniec kwietnia 2021 r. moc zainstalowana ogniw fotowoltaicznych wynosiła 4690 MW. Nie wszystkie instalacje doświadczą zaćmienia w takim samym stopniu. Podczas maksymalnego zaćmienia w czwartek około godziny 13 w Gdańsku i Szczecinie, księżyc pokryje prawie 26% tarczy słonecznej, natomiast w Krakowie tylko 14%.
Najlepsza widoczność obrączkowego zaćmienia Słońca:
- Szczecin – 12:42
- Trójmiasto – 12:50
- Olsztyn – 12:54
- Suwałki – 12:59
- Białystok – 12:59
- Gorzów Wielk. – 12:42
- Bydgoszcz – 12:48
- Warszawa -12:54
- Lublin – 12:57
- Zielona Góra – 12:42
- Poznań -12:45
- Łódź – 12:50
- Kielce – 12:52
- Wrocław -12:44
- Katowice – 12:48
- Kraków – 12:50
- Rzeszów – 12:55
Źródła:
https://www.randrlife.co.uk/eclipse-power-system-operators-prepare-for-this-event/