Jak inflacja wpływa na koszty projektów OZE?

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
OZE
Źródło: iStock

Zakłócenia w łańcuchu dostaw spowodowały wzrost kosztów nowo budowanych instalacji solarnych, lądowej energii wiatrowej oraz magazynów energii. Obecny zauważalny wzrost kosztów pod wpływem inflacji znalazł się w granicach od 4% do 14% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak projekty OZE nadal pozostają tańsze od tych związanych z paliwami kopalnymi.

Według badań przeprowadzonych przez firmę analityczną BloombergNEF (BNEF) koszt nowych projektów bazowanych na odnawialnych źródłach energii wzrósł wraz z nadejściem inflacji. Nowo budowane elektrownie wiatrowe na lądzie i elektrownie słoneczne o stałej osi (nieśledzące) kosztują odpowiednio o 7% i 14% więcej niż rok temu. Wzrost tych kosztów związany jest ze wzrostem kosztów materiałów, frachtu, paliwa i pracy.

Napędzany przez rosnące koszty materiałów, frachtu, paliwa i pracy, globalny benchmarkowy zniwelowany koszt energii elektrycznej (LCOE – Levelized Cost of Electricity) cofnął się do poziomu z 2019 roku.

Globalny LCOE dla fotowoltaiki w skali użytkowej i lądowej wiatru wzrósł odpowiednio do 45 i 46 dolarów za megawatogodzinę (MWh) w pierwszej połowie 2022 roku.

Projekty OZE tańsze niż emisyjne

Jednakże pomimo wzrostu kosztów energii odnawialnej, różnica w stosunku do produkcji energii z paliw kopalnych powiększyła się. Wynika to z jeszcze szybszego wzrostu cen paliw i węgla. Koszt budowy nowych elektrowni słonecznych i wiatrowych na lądzie jest obecnie o około 40% niższy niż globalne wskaźniki BNEF dla nowych elektrowni węglowych i gazowych. Te ostatnie kosztują odpowiednio 74 i 81 dolarów za MWh.

Aktualne wyzwanie – podaż OZE

Pomimo silnego wzrostu popytu na technologie niskoemisyjne w sektorze energetycznym w drugiej połowie 2021 r., podaż pozostała w tyle. Odroczenia inwestycji, zwolnienia pracowników, wcześniejsze wycofywanie aktywów i blokady wyraźnie osłabiły globalne łańcuchy dostaw. Przyczyną zakłóceń w przepływach handlowych były również wyzwania związane z logistyką i transportem, bariery handlowe oraz zmiana struktury stosunków międzynarodowych w wyniku wojny na Ukrainie.

Globalny uśredniony koszt benchmarków energii elektrycznej

Inflacja a branża magazynowania energii

Sektor akumulatorowych magazynów energii odczuł zmienność cen surowców. Benchmark LCOE dla baterii opracowany przez BNEF wynosi obecnie 153 USD/MWh, czyli o 8,4% więcej niż w pierwszej połowie 2021 roku. Ceny węglanu litu, kluczowego składnika systemów baterii litowo-jonowo-fosforanowych, poszybowały w górę o 379% w ciągu ostatniego roku. Jednak zabezpieczenie materiałów dla projektów oddanych do użytku w pierwszej połowie 2022 roku opóźnia wpływ rosnących kosztów materiałów. Nie jest to więc nagły szok dla branży.

Jak wynika z analiz, inflacja choć wpływa na koszty projektów OZE, to im nie zagraża. Źródła odnawialne wciąż pozostają najtańsze w nowych projektach energetyki dla krajów obejmujących dwie trzecie ludności świata i dziewięć dziesiątych produkcji energii elektrycznej.

Źródła:

Inflation pushes up cost of new renewables, Energy Monitor

Cost of New Renewables Temporarily Rises as Inflation Starts to Bite, BNEF

Powiązane artykuły

tezy orzecznicze oze

OZE w orzeczeniach sądów administracyjnych z 2024 roku. Ekspercki przegląd

Eksperckim okiem Zespół prawny redakcji e-magazyny.pl W dzisiejszej publikacji przybliżymy zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE) przez pryzmat różnorodnej tematyki poruszanej w orzeczeniach sądów administracyjnych, które zostały wydane od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. Całość…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 32 minuty
energia dla wsi

Dodatkowy miliard złotych na inwestycje w OZE

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił, że 3 lutego 2025 roku uruchomi drugi nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Energia dla wsi”. Na dofinansowanie instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym magazynów energii, przeznaczono dodatkowy miliard złotych. Główne założenia…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty