MKiŚ prognozuje wydatki na nowe źródła wytwarzania energii do 2040 roku

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty

Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourge-Czetwertyński poinformował o szacunkowych wydatkach na nowe źródła energii w najbliższych latach. Według Ministerstwa trzeba będzie zainwestować ok. 726 mld zł do roku 2040.

Podane wartości to efekt prac Ministerstwa nad aktualizacją polityki energetycznej na podstawie założeń przyjętych przez Radę Ministrów na początku zeszłego roku. Z informacji Adama Guibourge-Czetwertyńskiego wynika, że najbliższe inwestycje są już pokryte w około 90%.

Wśród źródeł finansowania wymieniono mechanizmy wsparcia, środki krajowe ze sprzedaży ETS oraz fundusze unijne (na inwestycje w nowe źródła energii ma trafić ok. 43 mld euro, czyli 200 mld złotych z UE).

Wiceminister podkreślił, jak ważne jest inwestowanie w produkcję energii elektrycznej i ciepła.

 – Jeśli chodzi o wytwarzanie energii i ciepła, to ze wszystkich wspomnianych programów mamy prawie 30 mld euro na ten cel przeznaczone, w dużej mierze w formie pożyczek i dotacji, w tym ponad 4 mld euro na potrzeby systemów ciepłowniczych.

Wśród priorytetów Wiceminister wymienił również inwestycje związane z efektywnością energetyczną, termomodernizacją budynków oraz wsparciem gospodarstw domowych. Kolejną kategorią jest przesył i dystrybucja. Na ten cel Ministerstwo planuje przeznaczyć ok. 3,5 mld euro (w tym ok. 2,5 mld na dystrybucję).

Oprócz skali inwestycji zostały również przedstawione wyzwania, które stoją przed rządem.

– Krótki horyzont czasowy dla KPO, gdzie do połowy 2026 r. będziemy musieli rozliczać się z niektórych projektów. Są pewne wyzwania związane z koniecznością zapewnienia zgodności z zasadą DNSH, która ogranicza w szczególności inwestycje w gaz. Pewnym wyzwaniem będzie też zagospodarowanie środków, którymi dysponujemy w formie pożyczek – producenci chętniej wzięliby dotacje. Pomoc publiczna też będzie ograniczać wymiar wsparcia – dodał Adam Guibourge-Czetwertyński.

Źródło: WysokieNapiecie.pl

Powiązane artykuły

ukraina gaz

Rosja wstrzymuje eksport gazu do Europy przez Ukrainę

Rosyjski koncern Gazprom ogłosił wstrzymanie eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godziny 8:00 czasu moskiewskiego (6:00 czasu polskiego) w środę, 1 stycznia 2025 roku. Decyzja jest wynikiem wygaśnięcia 5-letniej umowy tranzytowej między Rosją a Ukrainą. Gazprom w oświadczeniu poinformował,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
termomodernizacja agh

Pół miliarda złotych na termomodernizację zabytkowych budynków użyteczności publicznej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczy ponad 549 mln zł na termomodernizację zabytkowych budynków użyteczności publicznej. Inwestycje te będą realizowane w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty