Wielkoskalowe magazyny energii – Włochy otrzymają ogromne wsparcie finansowe

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
magazyny energii włochy

Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy mający na celu sfinansowanie we Włoszech wielkoskalowych systemów magazynowania energii o mocy ponad 9 GW i pojemności 71 GWh.

Program o łącznej wartości 17,7 mld euro pokryje koszty inwestycyjne i operacyjne dla podmiotów opracowujących, budujących i eksploatujących wielkoskalowe magazyny energii we Włoszech. Zostanie on przyznany w drodze procesu przetargowego, w którym wygrywają deweloperzy z najniższą ofertą.

Pomoc dla Włoch jest zgodna z celami unijnej europejskiej zielonej polityki pakietu „Fit for 55”. Ma ona podobną strukturę pomocy udzielonej Grecji (na początku zeszłego roku).

Pokrycie zapotrzebowania Włoch

Operator włoskiego systemu przesyłowego Terna szacuje, że Włochy będą potrzebowały właśnie 71 GWh pojemności w  nowych magazynach energii, aby obsłużyć rosnącą moc zainstalowaną odnawialnych źródeł energii.

Kwalifikujące się technologie przedstawione przez Terna to przede wszystkim akumulatory litowo-jonowe, elektrownie szczytowo-pompowe, magazynowanie energii wykorzystujące sprężone powietrze (CAES), elektrochemiczne magazyny nielitowe, zielony wodór, magazynowanie elektrostatyczne lub magnetyczne oraz elektromechaniczne magazynowanie z kołem zamachowym. Brane są pod uwagę również inne technologie, które spełniają wymagania techniczne. Lista będzie aktualizowana co dwa lata.

Inwestycje i reformy

Nowa rzeczywistość dla sektora magazynowania energii we Włoszech to nie tylko inwestycje. To również reformy. Jedną z najważniejszych reform jest stworzenie nowej „platformy handlu z przesunięciem w czasie„, na której zdolności magazynowania energii zostaną połączone w znormalizowane produkty z funkcją przesunięcia w czasie.

Będą one ofertowane tym, którzy muszą w uwzględniać procesie produkcji energii ze źródeł odnawialnych okresy niższej generacji.

Źródło: energy-storage.news

Powiązane artykuły

monitoring środowiska

24 mln zł na monitoring środowiska

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął nabór wniosków na dofinansowanie projektów związanych z monitoringiem środowiska. Na ten cel przeznaczono 24 mln zł w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Termin składania wniosków Nabór potrwa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 1 minuta