Cyfrowy bliźniak zmniejsza koszty magazynowania energii

Oprogramowanie firmy Twaice pozwala na optymalizację rozwoju i wykorzystania magazynów energii i produktów z akumulatorami litowo-jonowymi. Możliwe jest to dzięki monitorowaniu i predykcji pracy baterii przy zastosowaniu tzw. „cyfrowego bliźniaka”. Rozwiązanie obniża koszty elektromobilności i pozwala na efektywniejsze zarządzanie magazynami energii.

Żywotność akumulatorów stosowanych w pojazdach elektrycznych i innych produktach to jedna ze słabszych stron elektromobilności. Trudno ją przewidzieć. Rozwiązanie tego problemu stanowi dla branży wyzwanie. Niemiecka firma Twaice podjęła je a efektem jej pracy jest specjalistyczne oprogramowanie służące do predykcyjnej analizy magazynów energii.

Założenia i cele oprogramowania

Niemiecka firma Twaice Technologies przenosi analizę baterii na wyższy poziom. Jej oprogramowanie działa w oparciu o tzw. „cyfrowego bliźniaka”. Wskazuje na to już sama nazwa systemu, która brzmi: Digital Battery Twins. To nic innego jak wirtualna wersja baterii litowo-jonowej, która daje możliwość obserwowania i zarządzania w czasie rzeczywistymi procesami zachodzącymi w baterii.

„Cyfrowy bliźniak” to innowacyjne rozwiązanie pozwalające rozwijać technologie bateryjne w branży motoryzacyjnej i nie tylko. Oprogramowanie analizuje i prognozuje warunki pracy akumulatorów litowo-jonowych w celu ich optymalnego wykorzystania. Dzięki temu rozwiązuje wiele problemów, takich jak degradacja i problemy z bezpieczeństwem. Efektem działania w oparciu o takie analizy jest zwiększenie niezawodności akumulatorów, wydłużenie ich żywotności oraz zmniejszanie kosztów ekonomicznych i środowiskowych. Co więcej, algorytm wcześnie wykrywa skutki związane z bezpieczeństwem.

Nowe rozwiązanie umożliwia lepsze zarządzanie pojazdami elektrycznymi i ich zasilaniem. Takie monitorowanie pracy akumulatorów daje ich producentom możliwość zaoszczędzenia dużej ilości czasu i pieniędzy. Autorzy oprogramowania są przekonani, że planer operacyjnej strategii pozwoli na zmniejszenie kosztów operacyjnych. Ponadto użytkowanie oprogramowania przez indywidualnych użytkowników da możliwość właściwej konserwacji akumulatorów.

Rozwiązanie firmy Twaice jest już używane przez niektóre europejskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. W kwietniu 2020 roku z oprogramowania firmy Twaice skorzystała firma ubezpieczeniowa Munich Re, co pozwoliło na zapewnienie pierwszej w historii gwarancji wydajności baterii litowo-jonowych.

Perspektywy rozwiązania

Twaice Technologies to niemiecki start-up mający swoje korzenie w Monachium. Firma powstała w 2018 roku. Aktualnie wspiera przedsiębiorstwa z różnych branż dzięki oprogramowaniu do predykcyjnej analizy baterii.

Propozycja firmy Twaice to wiodące oprogramowanie do analizy akumulatorów dla globalnych graczy w sektorach mobilności i energii. Zaangażowanie firmy w zwiększanie żywotności, wydajności i zrównoważonego rozwoju produktów napędza rozwój gospodarki przyszłości. Dzięki temu magazyny energii stają się coraz bardziej wydajne, przejrzyste i rzadziej zawodzą. Rola tego typu rozwiązań prawdopodobnie stanie się jeszcze większa w przyszłości, gdyż cały świat zwiększa swój udział w obszarze magazynowania energii.

Na koniec warto jeszcze dodać, że dłuższa żywotność baterii to efekt nie tylko jej optymalnego wykorzystania. Ale wynika ona także z drugiej żywotności magazynów energii, które nie są już odpowiednie do zastosowań mobilnych. Takie podejście przynosi duże korzyści dla środowiska i przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Źródła:

https://www.energy-storage.news/news/german-startup-launches-software-aimed-at-balancing-battery-degradation-ver

https://www.businesswire.com/news/home/20210331005480/en/TWAICE-Profit-Optimization-for-Stationary-Energy-Storages-With-Battery-Analytics

https://twaice.com/this-software-determines-how-healthy-expensive-batteries-still-are/

https://solarimpulse.com/efficient-solutions/twaice#

https://www.electrive.com/2021/01/12/twaice-joins-european-battery-alliance/

https://www.ergo.com/en/Microsites/tacklingclimatechange/Start/Climate/Twaice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE