Nowe wytyczne Komisji Europejskiej: tańsza energia dzięki innowacjom, rozbudowie sieci i elastycznym taryfom
W odpowiedzi na rosnące koszty energii oraz potrzebę przyspieszenia transformacji energetycznej, Komisja Europejska opublikowała w piątek pakiet wytycznych i zaleceń dla krajów członkowskich UE. Ich celem jest wspieranie wdrażania zmienionej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED III), a także realizacja planu działania na rzecz przystępnej cenowo energii, ogłoszonego na początku 2025 roku.
Nowe ramy regulacyjne mają kluczowe znaczenie dla obniżenia rachunków za energię elektryczną, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i przyspieszenia przejścia na czystą energię w całej Unii Europejskiej. Komisja zachęca państwa członkowskie oraz krajowe organy regulacyjne do jak najszybszego wdrażania przedstawionych wytycznych.
Innowacyjne OZE – czas na przełom
Wytyczne podkreślają ogromny, wciąż niewykorzystany potencjał innowacyjnych technologii odnawialnych, takich jak energia oceaniczna, pływające farmy wiatrowe, agrofotowoltaika czy fotowoltaika zintegrowana z pojazdami. Komisja wzywa państwa członkowskie do opracowania stabilnych i przewidywalnych ram prawnych oraz mechanizmów finansowych, które pomogą zrównać koszty nowych technologii z konwencjonalnymi rozwiązaniami OZE.
Wyraźny sygnał idzie także w stronę sektora nauki i innowacji – Komisja zachęca do prowadzenia badań nad środowiskowymi i społecznymi efektami wdrażania nowych technologii energetycznych.
Sieci i magazyny – infrastruktura musi nadążać
Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i rosnący udział OZE w miksie energetycznym wymagają szybkiej rozbudowy sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz przyspieszenia wdrażania systemów magazynowania energii. Komisja proponuje uproszczenie procedur administracyjnych m.in. przez wyznaczenie specjalnych stref inwestycyjnych, w których projekty infrastrukturalne będą mogły być zwolnione z części procedur środowiskowych.
Taryfy przyszłości – elastyczność zamiast sztywnych opłat
Nowe wytyczne zmieniają także podejście do projektowania taryf za korzystanie z sieci elektroenergetycznej. Zamiast sztywnych, liniowych opłat, Komisja proponuje model dynamiczny, który nagradza elastyczność użytkowników i promuje wykorzystanie energii w godzinach jej największej dostępności i najniższej ceny. To nie tylko obniża koszty systemowe, ale też zmniejsza potrzebę kosztownych inwestycji w nowe moce przesyłowe.
Znaczące oszczędności i impuls dla przemysłu
Komisja szacuje, że pełne wdrożenie planu działania na rzecz przystępnej cenowo energii pozwoli na uzyskanie oszczędności rzędu 45 miliardów euro już w 2025 roku, z perspektywą wzrostu do 130 miliardów euro rocznie w 2030 r. i aż 260 miliardów euro do 2040 r. Korzyści te odczuje nie tylko przemysł, ale przede wszystkim europejskie gospodarstwa domowe.
Nowy kierunek dla Europy
Dan Jørgensen, komisarz ds. energii i mieszkalnictwa, podsumował inicjatywę:
– Przejście na czystą energię to nie tylko moralny obowiązek wobec planety. To fundament bezpieczeństwa i konkurencyjności Europy. Dzięki tym wytycznym oferujemy państwom członkowskim konkretną drogę do nowoczesnego, elastycznego i dostępnego cenowo systemu energetycznego.
Nowy pakiet wytycznych to kolejny krok w kierunku budowy zintegrowanej, czystej i odpornej unii energetycznej. Kluczowe będzie teraz tempo wdrażania – nie tylko przez rządy państw członkowskich, ale również przez operatorów systemów, inwestorów i regulatorów krajowych.
Źródło: energy.ec.europa.eu