Wsparcie dla magazynów energii Mój Prąd 4.0

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
grafika Mój Prąd 4.0

Nową edycję programu priorytetowego „Mój Prąd 4.0” zaplanowano na I kwartał 2022 roku. Środki trafią do przydomowych magazynów energii. Dofinansowanie przewiduje zastąpienie „wirtualnego magazynu energii” magazynowaniem wyprodukowanej energii elektrycznej oraz ciepła i chłodu u prosumenta. Czy coś jeszcze zmieni się w programie?

Główne założenia programu Mój Prąd 4.0

Kolejna odsłona programu to ważny krok w kierunku bezpiecznej i bardziej efektywnej energetyki rozproszonej. Według zapowiedzi budżet programu wyniesie ok. 1 mld złotych.

Nowa edycja „Mojego Prądu” będzie silnym impulsem dla dalszego rozwoju energetyki rozproszonej w naszym kraju oraz do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Pozwoli także na zwiększenie możliwości bilansowania energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska

Jak podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska, głównym celem jest teraz wzmocnienie segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym kraju. Dlatego środki z programu wesprą przydomowe instalacje fotowoltaiczne połączone z magazynami energii. Dzięki zapowiedzianemu wsparciu beneficjenci programu zyskają możliwość zakupu urządzeń, do których mieli do tej pory utrudniony dostęp.

Magazyny energii cieszą się dużą popularnością w krajach stawiających na efektywność energetyczną. Urządzenia te zapewniają bowiem stabilność zaopatrzenia w energię elektryczną indywidualnych gospodarstw domowych, stanowiąc świetnie uzupełnienie prosumenckich instalacji fotowoltaicznych.

Dariusz Siwek, BMZ Poland

Rozszerzony zakres dofinansowania w Mój Prąd 4.0

Co istotne, nowe dofinansowanie dotyczy nie tylko paneli fotowoltaicznych. Dotacje można przeznaczyć na zakup i montaż punktów ładowania samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią w domach, a także na magazyny energii elektrycznej oraz ciepła i chłodu.

Premiowany będzie zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej z dodatkowym elementem umożliwiającym wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej oraz zwiększenie poziomu efektywności energetycznej.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska

Beneficjenci programu Mój Prąd 4.0

Według oficjalnych informacji Ministerstwa, nowa wersja programu Mój Prąd 4.0 dedykowana jest osobom fizycznym posiadającym umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Ważne, że o dofinansowanie dotyczące dodatkowych elementów (ładowarek, magazynów energii, ciepła, chłodu, systemów zarządzania energią) będą mogli ubiegać się również beneficjenci wcześniejszych edycji programów „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”. Ponadto ma być zapewniona prosta forma i sposób złożenia wniosku o dofinansowanie.

Źródła:

MKiŚ ogłosiło czwartą odsłonę programu „Mój Prąd” (teraz-srodowisko.pl)

Właściciele instalacji fotowoltaicznych będą mogli jeszcze raz sięgnąć po dotację z Mój Prąd 4.0 – Energia (farmer.pl)

Duże pieniądze dla prosumentów w Moim Prądzie 4.0 (GRAMwZIELONE.pl)

Wsparcie dla magazynów energii (GLOBEnergia)

Już niedługo nowe dofinansowanie do fotowoltaiki i nie tylko. „Mój Prąd 4.0”: dla kogo i ile pieniędzy? (swiatoze.pl)

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
energa

Energa rozwija portfel OZE – nowa farma PV o mocy 39,9 MW

Grupa Energa intensywnie rozwija swoje inwestycje w odnawialne źródła energii, powiększając potencjał zainstalowany w OZE. Do portfolio inwestycyjnego dołączyła właśnie nowa farma fotowoltaiczna – PV Łosienice o mocy zainstalowanej 39,9 MW. Projekt ten jest realizowany w gminie Kościerzyna (województwo pomorskie)…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
autobus elektryczny

Rekordowa dotacja na autobusy elektryczne dla Warszawy

Warszawa otrzymała największą w swojej historii dotację na rozwój ekologicznego transportu miejskiego. Miejskie Zakłady Autobusowe (MZA) pozyskały ponad 236 mln zł wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na zakup 80 nowoczesnych autobusów elektrycznych. Całkowity koszt inwestycji…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty