Sejm zatwierdził wymóg szerszego raportowania ESG

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
esg
Źródło: Shutterstock

Sejm przyjął większość poprawek zaproponowanych przez Senat do nowelizacji ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Nowe przepisy wprowadzają istotne zmiany, które mają na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnych wymogów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Cel nowelizacji

Nowelizacja ustawy została opracowana w celu implementacji przepisów Unii Europejskiej. Główne zmiany obejmują obowiązek szerszego raportowania na temat kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem. Oprócz tego podniesiono progi przychodowe, powyżej których przedsiębiorcy muszą prowadzić księgi rachunkowe.

Nowe przepisy nakładają obowiązek raportowania informacji o zrównoważonym rozwoju na szersze grono podmiotów. Obejmie on:

  • duże firmy,
  • przedsiębiorstwa będące jednostką dominującą dużej grupy kapitałowej,
  • małe i średnie firmy dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym (z wyjątkiem notowanych mikroprzedsiębiorstw),
  • jednostki zależne i oddziały w UE, których jednostka dominująca najwyższego szczebla podlega przepisom prawa państwa trzeciego.

Standardy sprawozdawczości

Nowelizacja wprowadza jednolite standardy raportowania w całej Unii Europejskiej. Zakres raportów zostanie rozszerzony i obejmie informacje z trzech kluczowych obszarów:

  1. Środowisko – m.in. wpływ działalności firmy na klimat i zasoby naturalne.
  2. Społeczeństwo – w tym kwestie dotyczące praw człowieka oraz odpowiedzialności społecznej.
  3. Ład korporacyjny – np. struktura zarządzania i polityki przeciwdziałania korupcji.

Sprawozdania dotyczące zrównoważonego rozwoju będą musiały być weryfikowane przez biegłych rewidentów. Co więcej, raporty będą digitalizowane, a ich format elektroniczny ma być czytelny dla człowieka, co ułatwi dostęp do informacji.

Nowelizacja ma wejść w życie 14 dni po jej ogłoszeniu, z wyjątkiem wybranych przepisów.

Źródło: pap.pl

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
nanorurki węglowe

Nanorurki węglowe – przełom w magazynowaniu energii?

Najnowsze badania wskazują, że skręcone nanorurki węglowe mogą przechowywać energię o wyjątkowo dużej gęstości, co może zrewolucjonizować zasilanie nowoczesnych technologii, takich jak czujniki czy implanty medyczne. Według naukowców, takie rozwiązanie oferuje trzykrotnie większą pojemność energetyczną na jednostkę masy niż standardowe…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
uran

Były inżynier SpaceX pracuje nad rozwojem produkcji paliwa HALEU w USA

Scott Nolan, były inżynier SpaceX i obecny CEO startupu General Matter stawia sobie ambitny cel: zakończyć rosyjski monopol na produkcję wysoko wzbogaconego uranu i uruchomić jego komercyjną produkcję w Stanach Zjednoczonych. Firma zamierza również obniżyć koszty jego produkcji, co jest…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty