Rekordowe poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
poparcie elektrowni jądrowych
Źródło: Shutterstock

Aż 92,5% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przemysłu w listopadzie 2024 roku. To najwyższy wynik w historii badań realizowanych corocznie od 2012 roku. Jedynie 5,9% respondentów sprzeciwia się tej inicjatywie.

Poparcie dla energii jądrowej rośnie systematycznie od 2019 roku, gdy wynosiło zaledwie 46%, a przeciwników było więcej – 41%. Dla porównania, w 2021 roku za budową elektrowni jądrowych opowiadało się 74% Polaków, w 2022 roku 86%, a rok temu 90%.

Optymizm i wyznaczniki dalszych działań

„Te badania napawają z jednej strony optymizmem, ale z drugiej strony pokazują, że musimy postępować z realizacją programu energetyki jądrowej” – podkreślił Wojciech Wrochna, wiceminister przemysłu i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, podczas spotkania z dziennikarzami.

Zdecydowana większość Polaków widzi w energii jądrowej szansę na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Na pytanie, czy budowa elektrowni jądrowych przyczyni się do poprawy tego bezpieczeństwa, aż 94,2% ankietowanych odpowiedziało twierdząco.

Elektrownia jądrowa w okolicy? Polacy mówią „Tak”

Pomimo wysokiego ogólnego poparcia, nieco mniejsze entuzjazm widać w przypadku budowy elektrowni jądrowej w bliskiej okolicy respondentów. Na takie pytanie 79,6% Polaków wyraziło zgodę, podczas gdy 18,8% jest przeciwnych.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Danae na zlecenie Ministerstwa Przemysłu w dniach 12-28 listopada 2024 roku. Wykorzystano metodę CATI (wywiady telefoniczne), obejmując grupę 2 060 Polaków w wieku 15-75 lat.

Źródło: pl.investing.com

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
nanorurki węglowe

Nanorurki węglowe – przełom w magazynowaniu energii?

Najnowsze badania wskazują, że skręcone nanorurki węglowe mogą przechowywać energię o wyjątkowo dużej gęstości, co może zrewolucjonizować zasilanie nowoczesnych technologii, takich jak czujniki czy implanty medyczne. Według naukowców, takie rozwiązanie oferuje trzykrotnie większą pojemność energetyczną na jednostkę masy niż standardowe…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
uran

Były inżynier SpaceX pracuje nad rozwojem produkcji paliwa HALEU w USA

Scott Nolan, były inżynier SpaceX i obecny CEO startupu General Matter stawia sobie ambitny cel: zakończyć rosyjski monopol na produkcję wysoko wzbogaconego uranu i uruchomić jego komercyjną produkcję w Stanach Zjednoczonych. Firma zamierza również obniżyć koszty jego produkcji, co jest…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty