Szczyt klimatyczny COP28 za nami. Jakie kluczowe postanowienia?
Za nami COP28. Dwa tygodnie spotkań i dyskusji przedstawicieli nauki, przemysłu, polityki i organizacji pozarządowych z całego świata. W spotkaniu wzięło udział prawie 200 krajów.
Organizacja szczytu klimatycznego w kraju, którego gospodarka opiera się na ropie naftowej i powołanie Sultana Al Jabera, CEO jednej z największych firm produkujących ropę naftową na świecie, na przewodniczącego tego wydarzenia, budziła duże kontrowersje. Jednak wsłuchując się np. w słowa Sultan Al Jabera widać, że również ZEA dostrzegają wagę problemów zmian klimatu: – Odejście od paliw kopalnych jest niezbędne, jest kluczowe – mówił w trakcie COP28.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że ZEA to kraj leżący na Półwyspie Arabskim, a jak pokazują dane klimatyczne za ostatnie lata, to obszar najmocniej narażony na wzrost temperatur, obok m.in. Arktyki. Region ten ogrzewa się dużo szybciej niż pozostała część planety, w związku z tym podejmowanie działań proklimatycznych jest kluczowe nawet dla krajów opierających swoją gospodarkę na produkcji ropy naftowej.
Rozmowy podczas szczytu klimatycznego należały do burzliwych, w szczególności kością niezgody było sformułowanie „phasing out” (ang. wycofać się) dotyczące paliw kopalnych. O ten zapis zabiegały kraje wyspiarskie – najbardziej w tym momencie zagrożone zmianami klimatu, wspierane przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Unię Europejską. Dopiero w ostatni dzień szczytu klimatycznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich udało się osiągnąć porozumienie. Końcowo zamiast „phasing out” użyto łagodniejszego niż oczekiwały tego ww. kraje terminu „transition away” (ang. odchodzić od).
Główne postanowienia COP28 to:
- Potrojenie mocy instalacji OZE na świecie do 2030 roku
- Znaczące ograniczenie emisji metanu do 2030 roku
- Osiagnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku
Ciekawych listy wszystkich postanowień COP28 odsyłamy do strony ONZ.
Porównując ww. postanowienia z tymi z poprzednich szczytów klimatycznych, z pewnością widać, że to OZE ma grać pierwsze skrzypce w hamowaniu zmian klimatu. Widać również wyraźnie, że metan jest obecnie postrzegany za równie szkodliwy dla klimatu jak dwutlenek węgla.
Czego zabrakło? Z pewnością zapisów o zwiększaniu efektywności energetycznej w myśl 3R – najpierw redukuj, później myśl o innych rozwiązaniach. Mocne wsparcie dla OZE to doskonała wiadomość, lecz brak połączenia tego przekazu z apelem o zmniejszanie zużycia energii, produkcji i konsumpcji, racjonalizacja potrzeb i sposobów ich spełniania, to to, czego na pewno w końcowych zapisach COP28 zabrakło.
Mając w głowie fakt, że 1% ludzkości, ten najbogatszy, emituje więcej gazów cieplarnianych niż 66% całej ludzkości (a przecież i my zaliczamy się przecież do grupy krajów o najwyższej wartości emisji na mieszkańca i wskaźnik ten rok do roku rośnie), wynieśmy z zakończeniem COP28 postanowienia również i my, dla siebie, w naszym codziennym życiu. Wietrząc mieszkanie zakręcę ogrzewanie. Ugotuję tylko tyle wody, ile potrzebuję na jedną herbatę. Pójdę z listą na kolejne zakupy, ograniczając wyrzucanie jedzenia. Wymienię wkład w długopisie zamiast kupować nowy. A może i ta pięcioletnia, trochę już niemodna sofa może jeszcze chwilę posłużyć?
Branża HVAC a zmiany klimatu i postęp technologiczny
Europejski Niebieski Ład – czyli jakie zmiany w podejściu do gospodarki wodnej ma Unia Europejska i jak to odbije się na branży OZE?