Szczyt klimatyczny COP28 za nami. Jakie kluczowe postanowienia?

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty

Za nami COP28. Dwa tygodnie spotkań i dyskusji przedstawicieli nauki, przemysłu, polityki i organizacji pozarządowych z całego świata. W spotkaniu wzięło udział prawie 200 krajów.

Organizacja szczytu klimatycznego w kraju, którego gospodarka opiera się na ropie naftowej i powołanie Sultana Al Jabera, CEO jednej z największych firm produkujących ropę naftową na świecie, na przewodniczącego tego wydarzenia, budziła duże kontrowersje. Jednak wsłuchując się np. w słowa Sultan Al Jabera widać, że również ZEA dostrzegają wagę problemów zmian klimatu: – Odejście od paliw kopalnych jest niezbędne, jest kluczowe – mówił w trakcie COP28.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że ZEA to kraj leżący na Półwyspie Arabskim, a jak pokazują dane klimatyczne za ostatnie lata, to obszar najmocniej narażony na wzrost temperatur, obok m.in. Arktyki. Region ten ogrzewa się dużo szybciej niż pozostała część planety, w związku z tym podejmowanie działań proklimatycznych jest kluczowe nawet dla krajów opierających swoją gospodarkę na produkcji ropy naftowej.

Rozmowy podczas szczytu klimatycznego należały do burzliwych, w szczególności kością niezgody było sformułowanie „phasing out” (ang. wycofać się) dotyczące paliw kopalnych. O ten zapis zabiegały kraje wyspiarskie – najbardziej w tym momencie zagrożone zmianami klimatu, wspierane przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Unię Europejską. Dopiero w ostatni dzień szczytu klimatycznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich udało się osiągnąć porozumienie. Końcowo zamiast „phasing out” użyto łagodniejszego niż oczekiwały tego ww. kraje terminu „transition away” (ang. odchodzić od).

Główne postanowienia COP28 to:

  1. Potrojenie mocy instalacji OZE na świecie do 2030 roku
  2. Znaczące ograniczenie emisji metanu do 2030 roku
  3. Osiagnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku

Ciekawych listy wszystkich postanowień COP28 odsyłamy do strony ONZ.

Porównując ww. postanowienia z tymi z poprzednich szczytów klimatycznych, z pewnością widać, że to OZE ma grać pierwsze skrzypce w hamowaniu zmian klimatu. Widać również wyraźnie, że metan jest obecnie postrzegany za równie szkodliwy dla klimatu jak dwutlenek węgla.

Czego zabrakło? Z pewnością zapisów o zwiększaniu efektywności energetycznej w myśl 3R – najpierw redukuj, później myśl o innych rozwiązaniach. Mocne wsparcie dla OZE to doskonała wiadomość, lecz brak połączenia tego przekazu z apelem o zmniejszanie zużycia energii, produkcji i konsumpcji, racjonalizacja potrzeb i sposobów ich spełniania, to to, czego na pewno w końcowych zapisach COP28 zabrakło.

Mając w głowie fakt, że 1% ludzkości, ten najbogatszy, emituje więcej gazów cieplarnianych niż 66% całej ludzkości (a przecież i my zaliczamy się przecież do grupy krajów o najwyższej wartości emisji na mieszkańca i wskaźnik ten rok do roku rośnie), wynieśmy z zakończeniem COP28 postanowienia również i my, dla siebie, w naszym codziennym życiu. Wietrząc mieszkanie zakręcę ogrzewanie. Ugotuję tylko tyle wody, ile potrzebuję na jedną herbatę. Pójdę z listą na kolejne zakupy, ograniczając wyrzucanie jedzenia. Wymienię wkład w długopisie zamiast kupować nowy. A może i ta pięcioletnia, trochę już niemodna sofa może jeszcze chwilę posłużyć?

Branża HVAC a zmiany klimatu i postęp technologiczny
Europejski Niebieski Ład – czyli jakie zmiany w podejściu do gospodarki wodnej ma Unia Europejska i jak to odbije się na branży OZE?

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty