Baltic Power – finalna decyzja inwestycyjna

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
baltic power

Grupa ORLEN rozpoczyna największą w Europie Środkowej inwestycję w zieloną energetykę. Wydano decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej Baltic Power, którą ORLEN realizuje we współpracy z kanadyjskim Northland Power.

Baltic Power, farma wiatrowa realizowana przez Grupę ORLEN, wprowadzi do polskiego systemu energetycznego potężne 1,2 GW energii w 2026 roku. To wystarczy, aby zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych czystą, odnawialną energią.

Decyzja inwestycyjna oznacza, że koncern ma wszystkie niezbędne pozwolenia, komponenty farmy oraz zabezpieczone finansowanie projektu. Grupa ORLEN już rozpoczęła budowę terminala w Świnoujściu, który stanowi kluczową część infrastruktury instalacyjnej dla przemysłu offshore.

Znaczenie projektu

Baltic Power to znaczący krok w transformacji energetycznej Polski i Europy. To jeden z nielicznych projektów, które osiągnęły fazę realizacji w ciągu ostatnich trzech lat, mimo wyzwań związanych z pandemią i innymi trudnościami.

Do 2025 roku pierwsza morska farma wiatrowa w Polsce stanie się rzeczywistością. Grupa ORLEN nie zamierza poprzestać na tym projekcie, ale wykorzystać zdobyte doświadczenia i infrastrukturę w realizacji kolejnych farm wiatrowych. Planowane jest pięć dodatkowych projektów o łącznej mocy 5,2 GW.

Możliwości Baltic Power

Baltic Power będzie produkować rocznie 4 000 GWh energii, co odpowiada około 3% krajowej produkcji energii elektrycznej w Polsce. To pozwoli uniknąć emisji około 2,8 miliona ton CO2 rocznie. Budowa farmy rozpocznie się w 2024 roku i będzie się składać 76 turbin wiatrowych Vestas o jednostkowej mocy 15 MW i wysokości ponad 250 metrów. Obecnie trwają prace nad lądową stacją elektroenergetyczną, która umożliwi odbiór energii z morza.

Całkowity budżet projektu wynosi około 4,73 mld euro, co obejmuje koszty inwestycyjne oraz finansowanie. Projekt będzie finansowany w formule Project Finance, a umowy kredytowe podpisano na łączną kwotę około 4,4 mld euro z 25 instytucjami finansowymi. To największe finansowanie pozyskane na jedną inwestycję w historii Polski i jedna z największych transakcji offshore w Europie. Zawarte umowy świadczą o solidnych fundamentach biznesowych projektu Baltic Power.

Źródło: orlen.pl

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty