W Żarnowcu powstanie największy bateryjny magazyn energii w Europie

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
największy bateryjny magazyn energii w Europie
Źródło: Shutterstock

Grupa PGE ogłosiła przygotowania do uruchomienia postępowania zakupowego na zaprojektowanie i budowę wielkoskalowego bateryjnego magazynu energii elektrycznej w formule „pod klucz”. Planowany magazyn będzie miał moc do 263 MW oraz minimalną pojemność 900 MWh. Projekt zlokalizowany zostanie w sąsiedztwie Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, należącej do Grupy PGE.

Inwestycje w OZE i stabilność systemu

Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie wytwórczym zwiększa zapotrzebowanie na efektywne magazynowanie energii. Prezes PGE, Dariusz Marzec, podkreślił, że inwestycje w bateryjne magazyny energii, takie jak ten planowany w Żarnowcu, są kluczowe dla poprawy stabilności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) w trakcie transformacji energetycznej. Magazynowanie energii przyczyni się również do zapewnienia stabilnych przychodów dla PGE.

Przetarg i warunki uczestnictwa

Postępowanie zakupowe zostanie przeprowadzone w trybie przetargu nieograniczonego zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych. Planowany termin formalnego wszczęcia przetargu to przełom czerwca i lipca 2024 roku. Warunki udziału w postępowaniu zostały opublikowane 30 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz udostępnione w Systemie Zakupowym Grupy PGE. Projekt magazynu energii w Żarnowcu ubiega się również o dofinansowanie ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO), co podkreśla znaczenie dotrzymania terminów realizacji inwestycji.

Kluczowy projekt dla PGE i Europy

Planowany magazyn energii w Żarnowcu będzie największą tego typu instalacją w Europie. Pozwoli na świadczenie regulacyjnych usług systemowych na rzecz Operatora Sieci Przesyłowej oraz na bilansowanie lokalnych, lądowych farm wiatrowych i przyszłych farm wiatrowych PGE na Morzu Bałtyckim. Projekt posiada już podpisaną umowę przyłączeniową, uruchomioną spółkę celową, pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii oraz zgłoszenie do certyfikacji ogólnej na rynek mocy.

Źródło: gkpge.pl

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty