W Holandii powstanie jeden z największych systemów magazynowania energii w Europie

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
jeden z największych systemów magazynowania energii w Europie
Źródło: Shutterstock

Deweloper Corre Energy specjalizujący się w rozpowszechnianiu systemów magazynowania energii odnawialnej, podpisał umowę joint venture z holenderską firmą SemperPower – liderem lokalnego rynku w dziedzinie BESS. Współpraca ma na celu realizację zaawansowanego projektu magazynowania energii w Zuidwending (ZW1) w Holandii.

Zuidwending – strategiczne miejsce na holenderskiej mapie OZE

Zuidwending położone jest niedaleko Veendam, około 20 kilometrów od najbliższego wybrzeża. W okolicy znaleźć można wiele morskich farm wiatrowych i słonecznych. To także tam powstają jaskinie solne, których zadaniem będzie magazynowanie wodoru. W związku z dynamicznym rozwojem OZE na tym terenie, deweloper Corre Energy oraz firma SemperPower postanowiły rozpocząć inwestycję mającą na celu budowę olbrzymiego systemu magazynowania energii.

Ma to być odpowiedź na bieżące potrzeby oraz zapowiedzi państwowego operatora sieci elektroenergetycznej TenneT, który kilka tygodni temu wskazał, że budowa infrastruktury elektroenergetycznej w Holandii musi znacząco przyspieszyć, by ciągu następnej dekady podwoić swoje obecne zasoby.

Nowoczesny system magazynowania w Zuidwending

W ramach umowy, której wartość początkowa wynosi 7 milionów euro, Corre Energy i SemperPower będą wspólnie pracować nad projektem, który docelowo będzie zbudowany z akumulatorów o łącznej mocy 320 MW i pojemności 640 MWh. Przewiduje się, że projekt zostanie uruchomiony pod koniec 2026 roku. Ma on pełnić rolę kluczowego rozwiązania w zakresie równoważenia sieci w Holandii i zaspokajać rosnące potrzeby w zakresie zagospodarowania energii pochodzącej z niestabilnych źródeł OZE. Spółka joint venture szacuje, że dzięki inwestycji będzie można uniknąć ponad 70 000 ton dwutlenku węgla rocznie. Projekt uzupełnia także plany Corre Energy dotyczące magazynowania energii w sprężonym powietrzu (CAES) i zapewnia spółce dodatkowe źródło przychodów w najbliższej przyszłości.

Podpisanie umowy miało pozytywny wpływ na akcje Corre Energy, które wzrosły o 21%. Jest to szczególnie istotne w kontekście spadku wartości akcji firmy o 86% w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz spadku zasobów gotówkowych do zaledwie 1,08 miliona euro na koniec ubiegłego roku. W celu stabilizacji sytuacji finansowej, Corre Energy niedawno zebrała 2,76 miliona euro ze sprzedaży akcji inwestorom.

Dyrektor naczelny Corre Energy, Keith McGrane, podkreślił, że transakcja z SemperPower „przyspiesza i poszerza profil dochodów Zuidwending, zapewniając jednocześnie krytyczne magazynowanie energii w celu zaspokojenia przyszłych potrzeb w zakresie zużycia”. Dodał również, że współpraca z holenderskim partnerem stanowi model, który może być powielany i skalowany w przyszłości.

Niniejsze przedsięwzięcie nie jest jedynym działaniem Corre Energy. Na uwagę zasługuje między innymi Green Hydrogen Hub o mocy 320 MW w Danii czy plany budowy trzech magazynów sprężonego powietrza w Niemczech.

Źródło: corre.energy

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty