Strategie producentów wanadu dotyczące akumulatorów przepływowych

Główni światowi producenci wanadu przewidują sukces akumulatorów przepływowych w kontekście transformacji energetycznej. Zobaczmy jakie stosują strategie i czy podejmują ryzyko.

Niedawno sprawdzaliśmy potencjał wanadowych akumulatorów przepływowych. W tym artykule przyjrzymy się decyzjom producentów wanadu w kontekście transformacji energetycznej oraz ich strategiom dotyczącym akumulatorów przepływowych.

Bushveld Minerals wspiera rozwój akumulatorów przepływowych

Według szefa Bushveld Minerals, wysiłki firmy powinny polegać na „stworzeniu modelu pionowej integracji między dostawami wanadu a produkcją i wdrażaniem akumulatorowych magazynów”. Dlatego organizacja utworzyła spółkę zależną Bushveld Energy.

Nowa jednostka buduje obecnie zakład przetwarzania elektrolitu w RPA, w pobliżu kopalni wanadu firmy macierzystej. Ponadto celem Bushveld Energy jest również wspieranie wdrożeń wanadowych akumulatorów przepływowych redoks przy opracowywaniu projektów, takich jak kontraktowanie z Abengoa budowy systemu we własnych zakładach Bushveld. Producent wanadu zainwestował również w producentów akumulatorów przepływowych. Na przykład w anglo-amerykańską firmę Invinity Energy Systems i w firmę Enerox-CellCube, której siedziba znajduje się w Austrii.

Largo Resources wspiera rozwój akumulatorów przepływowych

Producent Largo Resources podchodzi optymistycznie do tematu perspektyw dla akumulatorów przepływowych. Dowodem na to są decyzje podejmowane w ramach tej organizacji. Z artykułu dowiadujemy się, że w swojej kopalni w Brazylii Largo Resources produkuje około trzech ton pięciotlenku wanadu (V2O5). Co więcej, firma uruchomiła spółkę zależną Largo Clean Energy, której celem jest wytwarzanie własnych systemów wanadowych akumulatorów przepływowych redoks.

Stanowisko firmy, jeśli chodzi o akumulatory przepływowe w ostatnim czasie się istotnie zmieniło. Przestało być sceptyczne, ponieważ zarządzający dostrzegli potencjał tej technologii. Ponadto potrzeba długoterminowego magazynowania energii jest „oczywista”.

Do tego stopnia, że teraz całkowicie przekształcamy całą firmę, aby skupić się na integracji tego biznesu w zakresie akumulatorów i zasadniczo stać się pionowo zintegrowanym producentem akumulatorów. (…) Jesteśmy przekonani, że możemy zarobić więcej pieniędzy na akumulatorach niż na tradycyjnych rynkach.

Paul Vollant, wiceprezes ds. handlowych w Largo Resources

Dlaczego leasing jest ważny?

Początkowy koszt akumulatorów przepływowych był główną przeszkodą w ich wejściu na rynek. Chociaż w rzeczywistości ich koszty operacyjne są niższe, wymagane nakłady inwestycyjne były przeszkodą dla wielu potencjalnych klientów.

Po wielu latach pracy technologia wanadowych akumulatorów przepływowych redoks w końcu zyskuje akceptację na świecie. Jednak zasady i konstrukcja rynku energii elektrycznej będą musiały ulec zmianie w nadchodzących latach, aby dostosować się do potrzeby długoterminowego magazynowania.

W jaki sposób główni producenci wanadu mogą starać się osiągnąć wyższe marże z akumulatorów przepływowych niż z innych rynków zbytu bez konfrontacji klienta ze zbyt wysokimi kosztami? – Zarówno Bushveld Energy, jak i Largo Resources widzą odpowiedź w leasingu elektrolitu, najdroższego elementu akumulatora przepływowego.

Bateria litowa ma znacznie niższy koszt początkowy nakładu, ale znacznie wyższy koszt operacyjny. Koszt długoterminowy, eksploatacji i konserwacji. Baterie litowe o tej samej pojemności są tańsze w produkcji, ale szybko się degradują.

Paul Vollant

Jak widać, warunki ekonomiczne wyglądają inaczej w przypadku akumulatorów wanadowych i akumulatorów litowych.

Jeśli płaciłeś za pełny koszt baterii litowej i za pełny koszt baterii wanadowej, prawdopodobnie jest to około 6 do 7 USD za baterię litową i prawdopodobnie 10 USD za wanadową, ale w ciągu 25 lat prawdopodobnie będziesz musiał wymienić baterię litową od dwóch do trzech razy. Tak więc twój system litowy będzie cię kosztował o wiele więcej na koniec w porównaniu z baterią wanadową, która nie ulega tak łatwo degradacji.

Paul Vollant

Pomimo tych prawidłowości firmy zajmujące się wanadowymi akumulatorami przepływowymi muszą zmierzyć się z pewnym faktem. Dzisiejszy rynek energii elektrycznej w dużej mierze koncentruje się na początkowych kosztach. Wydzierżawiając swoim klientom elektrolit wykorzystujący wanad, Largo Clean Energy będzie w stanie początkowo skutecznie „dofinansować” akumulator.

Nie zmuszamy klienta do zapłaty za pełny koszt zawartego w nim wanadu, ale replikujemy przepływy pieniężne z baterii litowych.

Paul Vollant

Tekst powstał na bazie artykułu opublikowanego przez Energy Storage News. Jest to fragment artykułu pochodzącego z 28 numeru kwartalnika PV Tech Power. Poszczególne numery kwartalnika można kupować w formie cyfrowej lub drukowanej, a także subskrybować.

Źródła:

Energy Storage News

PV-Tech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE