69% firm nie traktuje zrównoważonego rozwoju priorytetowo, co czwarta opracowała strategię ESG

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
zrównoważony rozwój
Źródło: Shutterstock

Wejście na ścieżkę zrównoważonego rozwoju staje się nie tylko wyrazem dobrej woli firm, ale i wymogiem współczesnego rynku. Mimo to, z raportu LeasingTeam Group zatytułowanego „Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój?” wynika, że aż 69% przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 pracowników nie traktuje tej kwestii priorytetowo. Zaledwie 25% firm opracowało strategie ESG, co jest zaskakująco niskim wynikiem w kontekście rosnącej presji społecznej, politycznej i regulacyjnej, zwłaszcza w świetle nowych przepisów, takich jak dyrektywa CSRD.

Zrównoważony rozwój – ważny, ale nie najważniejszy?

Blisko połowa firm (49%) uważa, że zrównoważony rozwój jest istotny, jednak nie traktuje go jako priorytet. Co piąte przedsiębiorstwo wręcz marginalizuje kwestie środowiskowe i społeczne. Badanie wykazało również zależność między wielkością firmy a podejściem do ESG – większe przedsiębiorstwa, zwłaszcza te zatrudniające ponad 500 pracowników, są bardziej zaangażowane w zrównoważony rozwój.

Andżelika Majewska, wiceprezeska LeasingTeam Group, zwraca uwagę na to, że integracja działań ESG z celami biznesowymi nie tylko odpowiada na współczesne wymagania rynku, ale i daje firmom możliwość budowania przewagi konkurencyjnej. Firmy, które wcześnie rozpoczną proces zielonej transformacji, mogą zyskać przewagę w relacjach z klientami i inwestorami.

Największe wyzwania: budżet i zaangażowanie pracowników

Główne bariery, na jakie napotykają firmy w Polsce, to ograniczenia budżetowe (58%) oraz niskie zaangażowanie pracowników (53%). Co druga firma przyznaje, że brakuje jej świadomości i wiedzy, aby skutecznie wdrożyć zasady ESG. Ponadto inne przeszkody w realizacji celów zrównoważonego rozwoju to brak czasu (48%) i wyraźnej polityki działania (45%).

Świadomość rośnie, ale droga jest długa

Pomimo trudności, optymistyczne jest to, że 87% badanych firm zdaje sobie sprawę, iż działania związane ze zrównoważonym rozwojem mają pozytywny wpływ na środowisko. Wiele przedsiębiorstw dostrzega również korzyści, takie jak poprawa relacji z klientami i dostawcami (77%), większe zaangażowanie pracowników (76%) oraz zdolność przyciągania talentów (73%).

Wyniki badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie LeasingTeam Group pokazują, że choć większość firm w Polsce nie traktuje zrównoważonego rozwoju jako priorytet, zmiany w podejściu do ESG są już zauważalne. Firma, która wcześnie włączy się w proces zielonej transformacji, ma szansę na długoterminowy sukces.

Źródło: leasingteam.pl

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty