Kanadyjska instytucja chce wesprzeć budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
elektrownia atomowa
Źródło: Shutterstock

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) poinformowały o otrzymaniu listu intencyjnego od kanadyjskiej instytucji Export Development Canada (EDC). Dokument dotyczy potencjalnego wsparcia projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej kwotą odpowiadającą prawie 6 miliardom złotych (1,45 miliarda dolarów). EDC dołącza tym samym do grona międzynarodowych podmiotów wyrażających zainteresowanie finansowym zaangażowaniem w projekt elektrowni Lubiatowo-Kopalino. Wcześniej podobne deklaracje złożyły amerykańskie instytucje.

Z satysfakcją obserwujemy duże zainteresowanie naszą inwestycją ze strony wiodących podmiotów globalnego rynku finansowego, z którymi jesteśmy w ciągłym kontakcie. List intencyjny EDC jest tego kolejnym potwierdzeniem i jednocześnie naszym kolejnym krokiem w kierunku realizacji strategii pozyskania finansowania dla całego projektu – powiedział Piotr Piela, wiceprezes PEJ.

Export Development Canada to rządowa agencja Kanady, która specjalizuje się we wspieraniu projektów energetycznych na całym świecie oraz promowaniu kanadyjskiego eksportu i handlu międzynarodowego. Warunkiem realizacji wsparcia przez EDC jest pomyślne zakończenie szczegółowego procesu due diligence i uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Kolejni potencjalni partnerzy

Wcześniej PEJ otrzymały listy intencyjne od amerykańskich instytucji, takich jak Export-Import Bank i International Development Finance Corporation, które łącznie zadeklarowały wsparcie na poziomie około 75 miliardów złotych. Współpraca z agencjami kredytów eksportowych stanowi kluczowy element strategii finansowania budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Spółka prowadzi także rozmowy z podmiotami z krajów posiadających rozwinięty łańcuch dostaw w sektorze jądrowym, aby zoptymalizować koszty oraz możliwości finansowe tej strategicznej dla Polski inwestycji.

Pomorska elektrownia zostanie zbudowana w technologii AP1000 firmy Westinghouse i będzie składać się z trzech bloków. Zgodnie z najnowszymi deklaracjami rządu, wylanie tzw. betonu jądrowego pod pierwszy blok zaplanowano na 2028 rok, a zakończenie budowy ma nastąpić w 2035 roku.

Źródło: pej.pl

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
nanorurki węglowe

Nanorurki węglowe – przełom w magazynowaniu energii?

Najnowsze badania wskazują, że skręcone nanorurki węglowe mogą przechowywać energię o wyjątkowo dużej gęstości, co może zrewolucjonizować zasilanie nowoczesnych technologii, takich jak czujniki czy implanty medyczne. Według naukowców, takie rozwiązanie oferuje trzykrotnie większą pojemność energetyczną na jednostkę masy niż standardowe…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
uran

Były inżynier SpaceX pracuje nad rozwojem produkcji paliwa HALEU w USA

Scott Nolan, były inżynier SpaceX i obecny CEO startupu General Matter stawia sobie ambitny cel: zakończyć rosyjski monopol na produkcję wysoko wzbogaconego uranu i uruchomić jego komercyjną produkcję w Stanach Zjednoczonych. Firma zamierza również obniżyć koszty jego produkcji, co jest…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty