Projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy trafił do konsultacji
Projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy, który zakłada wprowadzenie aukcji uzupełniających w latach 2025-2028, trafił do konsultacji – wynika z informacji zamieszczonych na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Nowe aukcje uzupełniające na lata 2025-2028
Projekt zakłada przeprowadzenie czterech aukcji uzupełniających, obejmujących:
- II połowę 2025 roku (aukcja półroczna),
- Lata dostaw 2026, 2027 i 2028 (aukcje roczne).
Aukcje te będą realizowane po zakończeniu aukcji dodatkowych, a więc z krótszym wyprzedzeniem w stosunku do okresu, w którym obowiązek mocowy miałby wejść w życie. Działania te mają zapewnić uzupełnienie zasobów mocy w sytuacjach, gdy główne i dodatkowe procesy rynku mocy nie rozwiązują problemów z wystarczalnością zasobów wytwórczych na dany rok. Oceny te będą potwierdzone przez Krajową ocenę wystarczalności zasobów (National Resource Adequacy Assessment, NRAA).
Aukcje wspierające niskoemisyjność
Projektodawcy podkreślają, że wprowadzenie aukcji uzupełniających ma na celu zmaksymalizowanie udziału niskoemisyjnych jednostek wytwórczych. Jednostki te będą mogły uczestniczyć w pierwotnych procesach rynku mocy bez konkurencji ze strony wysokoemisyjnych jednostek. W aukcjach uzupełniających zarówno jednostki niskoemisyjne, jak i wysokoemisyjne będą mogły rywalizować o kontrakty.
Jednostki wytwórcze, które nie spełniają limitu emisji CO2, będą miały możliwość zawarcia kontraktów jedynie na okres nie dłuższy niż jeden rok dostaw. W przypadku aukcji uzupełniającej będzie to albo półrocze 2025 r., albo pełen rok (2026, 2027 lub 2028).
Zasady aukcji
Aukcje uzupełniające będą realizowane na podobnych zasadach jak obecne aukcje główne i dodatkowe, w formule aukcji holenderskiej. Oznacza to, że ceny będą spadać w kolejnych rundach, aż do osiągnięcia jednolitej ceny zamknięcia aukcji.
Źródło: inwestycje.pl