Projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy trafił do konsultacji

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
ustawa rynek mocy
Źródło: Shutterstock

Projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy, który zakłada wprowadzenie aukcji uzupełniających w latach 2025-2028, trafił do konsultacji – wynika z informacji zamieszczonych na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Nowe aukcje uzupełniające na lata 2025-2028

Projekt zakłada przeprowadzenie czterech aukcji uzupełniających, obejmujących:

  • II połowę 2025 roku (aukcja półroczna),
  • Lata dostaw 2026, 2027 i 2028 (aukcje roczne).

Aukcje te będą realizowane po zakończeniu aukcji dodatkowych, a więc z krótszym wyprzedzeniem w stosunku do okresu, w którym obowiązek mocowy miałby wejść w życie. Działania te mają zapewnić uzupełnienie zasobów mocy w sytuacjach, gdy główne i dodatkowe procesy rynku mocy nie rozwiązują problemów z wystarczalnością zasobów wytwórczych na dany rok. Oceny te będą potwierdzone przez Krajową ocenę wystarczalności zasobów (National Resource Adequacy Assessment, NRAA).

Aukcje wspierające niskoemisyjność

Projektodawcy podkreślają, że wprowadzenie aukcji uzupełniających ma na celu zmaksymalizowanie udziału niskoemisyjnych jednostek wytwórczych. Jednostki te będą mogły uczestniczyć w pierwotnych procesach rynku mocy bez konkurencji ze strony wysokoemisyjnych jednostek. W aukcjach uzupełniających zarówno jednostki niskoemisyjne, jak i wysokoemisyjne będą mogły rywalizować o kontrakty.

Jednostki wytwórcze, które nie spełniają limitu emisji CO2, będą miały możliwość zawarcia kontraktów jedynie na okres nie dłuższy niż jeden rok dostaw. W przypadku aukcji uzupełniającej będzie to albo półrocze 2025 r., albo pełen rok (2026, 2027 lub 2028).

Zasady aukcji

Aukcje uzupełniające będą realizowane na podobnych zasadach jak obecne aukcje główne i dodatkowe, w formule aukcji holenderskiej. Oznacza to, że ceny będą spadać w kolejnych rundach, aż do osiągnięcia jednolitej ceny zamknięcia aukcji.

Źródło: inwestycje.pl

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty