Rekordowe poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce
Aż 92,5% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przemysłu w listopadzie 2024 roku. To najwyższy wynik w historii badań realizowanych corocznie od 2012 roku. Jedynie 5,9% respondentów sprzeciwia się tej inicjatywie.
Poparcie dla energii jądrowej rośnie systematycznie od 2019 roku, gdy wynosiło zaledwie 46%, a przeciwników było więcej – 41%. Dla porównania, w 2021 roku za budową elektrowni jądrowych opowiadało się 74% Polaków, w 2022 roku 86%, a rok temu 90%.
Optymizm i wyznaczniki dalszych działań
– „Te badania napawają z jednej strony optymizmem, ale z drugiej strony pokazują, że musimy postępować z realizacją programu energetyki jądrowej” – podkreślił Wojciech Wrochna, wiceminister przemysłu i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, podczas spotkania z dziennikarzami.
Zdecydowana większość Polaków widzi w energii jądrowej szansę na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Na pytanie, czy budowa elektrowni jądrowych przyczyni się do poprawy tego bezpieczeństwa, aż 94,2% ankietowanych odpowiedziało twierdząco.
Elektrownia jądrowa w okolicy? Polacy mówią „Tak”
Pomimo wysokiego ogólnego poparcia, nieco mniejsze entuzjazm widać w przypadku budowy elektrowni jądrowej w bliskiej okolicy respondentów. Na takie pytanie 79,6% Polaków wyraziło zgodę, podczas gdy 18,8% jest przeciwnych.
Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Danae na zlecenie Ministerstwa Przemysłu w dniach 12-28 listopada 2024 roku. Wykorzystano metodę CATI (wywiady telefoniczne), obejmując grupę 2 060 Polaków w wieku 15-75 lat.
Źródło: pl.investing.com