Pierwszy klaster energii elektrycznej w Polsce rozpoczął działanie

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
klaster ciechanów
Źródło: umciechanow.pl

Energa-Operator podpisała umowy o świadczenie usług dystrybucji z członkami Ciechanowskiego Klastra Energii, co oznacza rozpoczęcie jego praktycznej działalności. Jest to pierwszy klaster w Polsce funkcjonujący zgodnie z nowymi przepisami ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Nowe zasady i ambitne cele

Klaster energii, utworzony przez Gminę Miejską Ciechanów i Elektrociepłownię Ciechanów, został zarejestrowany w rejestrze Urzędu Regulacji Energetyki na początku marca tego roku. Jego uczestnicy to podmioty lokalne zajmujące się wytwarzaniem, konsumpcją, magazynowaniem, sprzedażą i dystrybucją energii. Celem klastra jest stworzenie lokalnego modelu samowystarczalności energetycznej oraz świadome zarządzanie zużyciem i dystrybucją energii elektrycznej.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o OZE, klastry energii, jako beneficjenci dedykowanego systemu wsparcia, mogą uzyskać rabaty na dystrybucję energii elektrycznej. Upust ten, w zależności od poziomu pokrycia zużycia własnego w klastrze, energią wytworzoną z odnawialnych źródeł, może wynieść nawet do 75% opłat dystrybucyjnych. Ciechanowski Klaster Energii już teraz posiada 478 punktów poboru energii, wśród których znajdują się m.in. budynki administracji publicznej, oświetlenie drogowe, kamery miejskie, hala targowa, przepompownie, a nawet miejska fontanna.

Nowy standard dla polskiej energetyki

Posiadanie liczników zdalnego odczytu to jeden z wymogów nowej ustawy o OZE. Energa-Operator, mająca już 82% odbiorców wyposażonych w tego typu liczniki, jest w pełni przygotowana do wsparcia klastra. Kolejne warunki obejmują magazyny energii, działania na obszarze nieprzekraczającym granic powiatu oraz wymóg, aby co najmniej 30% energii wytworzonej w klastrze pochodziło z OZE. Ciechanowski klaster opiera się głównie na źródłach fotowoltaicznych oraz biomasie, a magazyn energii ma moc 5,12 kW.

Podpisanie przez nas umowy z klastrem w Ciechanowie oznacza rozpoczęcie jego praktycznej działalności. Jako spółka społecznie odpowiedzialna cieszymy się, że możemy w ten sposób wspierać społeczności lokalne i przyczyniać się do zielonych zmian na rynku energii – powiedziała Karolina Lipińska, wiceprezeska Zarządu Energa-Operator S.A.

Innowacje i nowoczesne rozwiązania

Ciechanowski Klaster Energii to przykład, jak dzięki nowym technologiom i współpracy lokalnej społeczności można dążyć do zrównoważonego rozwoju energetycznego. Inwestycje o wartości blisko 80 mln zł mają na celu odchodzenie od węgla w produkcji ciepła oraz zapewnienie niezawodności dostaw i dywersyfikacji źródeł energii.

Bezpieczeństwo energetyczne Ciechanowa weszło na zupełnie nowy poziom. Teraz wdrażamy kolejne rozwiązania, które przyczynią się do optymalizacji kosztów, jakie ponosi budżet miasta i nasi partnerzy – podkreślił prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Źródło: umciechanow.pl

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty