Wyzwania i cele przed COP29

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
cop29
Źródło: Shutterstock

Niecałe dwa miesiące przed szczytem klimatycznym ONZ COP29, Azerbejdżan, jako gospodarz wydarzenia, zaprezentował swoje plany na to, co ma nadzieję osiągnąć w listopadowych negocjacjach.

Główne zadanie szczytu to uzgodnienie nowego celu finansowego, który zobowiąże najbogatsze kraje do udzielania wsparcia finansowego krajom rozwijającym się w walce ze zmianami klimatycznymi. Wielu przedstawicieli krajów rozwijających się argumentuje, że bez tego wsparcia nie są w stanie zwiększyć swoich ambicji redukcji emisji.

Wyboista droga do konsensusu

Porozumienie w sprawie nowego celu finansowego wciąż wydaje się odległe, dlatego prezydencja COP29 przedstawiła szereg inicjatyw pobocznych, które mogą zwiększyć ambicje bez potrzeby partyjnych negocjacji i budowania konsensusu. Obejmują one m.in. nowe fundusze, zobowiązania oraz deklaracje, które kraje mogą przyjąć dobrowolnie. W szczególności, zaproponowano fundusz oparty na dobrowolnych wpłatach od państw i firm produkujących paliwa kopalne, który miałby wspierać zarówno sektor publiczny, jak i prywatny w zakresie inwestycji związanych z klimatem.

Jednym z elementów planu jest fundusz na pomoc w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe związane ze zmianami klimatu. Kraje rozwijające się często zmagają się z brakiem zasobów na szybkie reagowanie w takich sytuacjach, a nowy fundusz miałby zapewnić dodatkowe wsparcie finansowe.

Ambitne plany na przyszłość

Podczas zeszłorocznego szczytu COP28 w Dubaju, ponad 120 krajów zobowiązało się do potrojenia mocy energii odnawialnej do 2030 roku. Tegoroczna prezydencja COP29 planuje iść jeszcze dalej, proponując sześciokrotne zwiększenie globalnej zdolności magazynowania energii do poziomu 1500 gigawatów do 2030 roku. W planach jest także modernizacja lub rozbudowa ponad 80 mln km sieci energetycznych do 2040 roku, co ma na celu wspieranie transformacji energetycznej na świecie.

Kolejną propozycją jest stworzenie globalnego rynku czystego wodoru. Aby to osiągnąć, konieczne będzie usunięcie barier regulacyjnych, technologicznych oraz finansowych, a także standaryzacja rynku. Tego rodzaju inicjatywy mogą przyczynić się do szybszej dekarbonizacji sektorów przemysłowych i transportowych.

Wnioski

COP29 stawia przed sobą ambitne cele, które mają szansę zrewolucjonizować globalne podejście do finansowania walki ze zmianami klimatycznymi. Kluczowym wyzwaniem będzie jednak uzyskanie szerokiego poparcia dla nowych inicjatyw i osiągnięcie konsensusu w kwestii wsparcia finansowego dla krajów rozwijających się. Nadchodzące tygodnie pokażą, czy międzynarodowa społeczność będzie w stanie podjąć odpowiednie kroki, aby sprostać wyzwaniom współczesnego świata.

Źródło: reuters.com

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty