Niższe koszty OZE napędzają rynek magazynów energii

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
Koncepcyjne obraz nowoczesnego systemu magazynowania energii baterii z turbin wiatrowych i elektrowni słonecznych w tle. Renderowanie 3d

Transformacja branży elektroenergetycznej polega między innymi na zwiększaniu udziału odnawialnych źródeł energii w rynku. Ciągły wzrost źródeł czystej energii i towarzyszące temu malejące koszty technologii sprawiają, że rynek akumulatorowych magazynów energii prężnie się rozwija.

Przedsiębiorstwa energetyczne, operatorzy systemów energetycznych i władze na całym świecie coraz częściej traktują magazynowanie energii w akumulatorach sieciowych jako ważny element planów dotyczących ekspansji energetycznej. Ten temat podejmuje badanie, które niedawno przeprowadziła założona w 1961 roku firma konsultingowa z Kalifornii, Frost & Sullivan.

Wyniki tego badania mówią o tym, że wzrost na rynku odnawialnych źródeł energii i malejące przy tym koszty technologiczne skutecznie napędzają globalny rynek magazynów energii. Dzieje się tak, gdyż malejące koszty technologiczne, w tym koszty akumulatorów, bilansu elektrowni i ekspansja odnawialnych źródeł energii, wpływają na rosnącą konkurencyjność cenową. Wszystkie wymienione czynniki są niezwykle istotne z punktu widzenia akumulatorów sieciowych, gdyż pozwalają na ich intensywny rozwój.

Szacunki firmy konsultingowej

Rynek magazynowania energii w akumulatorach sieciowych okazał się mocny wobec zawirowań związanych z COVID-19.

Szacuje się, że do 2030 roku globalna zdolność magazynowania energii w akumulatorach sieciowych prawdopodobnie osiągnie 134,6 GW / 437,4 GWh skumulowanej mocy. Oznacza to roczny przyrost mocy o wartości 19,3 GW do 2030 roku. To duży wzrost w porównaniu do rocznych przyrostów mocy o wielkości 8,5 GW w 2020 roku. Stanie się tak ponieważ coraz więcej krajów deklaruje, że do 2030 roku ponad 50% energii będzie wytwarzać z odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie kraje te zamierzają dostosować swoje wewnętrzne przepisy do elastycznych aktywów. Finalnie w ciągu trwającego dziesięciolecia (od 2020 do 2030) roczne inwestycje wzrosną prawdopodobnie z 2 mld USD w 2020 roku do 15,94 mld USD do 2030 roku.

Akumulatory jako rozwiązanie problemów elektryfikacji

Akumulatorowe systemy magazynowania energii stanowią aktualnie bardzo atrakcyjną opcję rozwiązywania ewoluujących problemów elektryfikacji. Mogą być też wsparciem w procesie przechodzenia w kierunku systemu energetycznego opartego w większym stopniu na odnawialnych źródłach energii.

Wzrosty rynku magazynów energii

Analiza Frost & Sullivan zwraca uwagę na możliwości wzrostu, które mogą obejmować:

  • Magazynowanie energii słonecznej,
  • Magazyny kolokowane do optymalizacji generacji konwencjonalnej,
  • Regulowany magazyn do wykorzystania zmieniających się przepisów i warunków rynkowych,
  • Usługi optymalizacji dla magazynów akumulatorowych sprzedawcy.

Więcej szczegółowych informacji dotyczących kwestii poruszonych w najnowszej analizie firmy Frost & Sullivan można zaczerpnąć ze strony firmy. Znaleźć tam można nie tylko dokładne opisy uwzględniające tematykę modernizacji rynku energii elektrycznej. Jest tam również obszerna wiedza na temat redukcji kosztów na globalnym rynku magazynowania energii w akumulatorach sieciowych. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Źródła:

https://solarindustrymag.com/renewables-declining-costs-fuel-the-global-energy-storage-market

https://ww2.frost.com/

https://go.frost.com/GL_PR_EE_JBrinkley_K55D_GridBattery_APR21

https://en.wikipedia.org/wiki/Frost_%26_Sullivan

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty