Pompy ciepła – jak działają?

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty
pompa ciepła

Pompy ciepła zyskują w Polsce coraz większą popularność. Między innymi rosnące rachunki za gaz spowodowały chęć zmiany sposobu ogrzewania domów. Czym są pompy ciepła i w jaki sposób możemy je wykorzystywać?

Czym jest pompa ciepła?

Fizyczna definicja pompy ciepła jest następująca: jest to maszyna cieplna przenosząca ciepło z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Urządzenie wykorzystuje obieg termodynamiczny odwrotny do obiegu silnika cieplnego. Transport ciepła odbywa się za pośrednictwem czynnika roboczego, który pobiera ciepło pod niskim ciśnieniem w parowniku, po czym jego ciśnienie jest zwiększane, co powoduje wzrost temperatury. Czynnik roboczy oddaje ciepło, skraplając się w wymienniku ciepła (skraplaczu). Następnie jest on rozprężany i trafia z powrotem do parownika. Do wykonywania pracy większość urządzeń wykorzystuje energię elektryczną.

schemat działania pompy ciepła
Cykl działania pompy ciepła.

Główne korzyści ze stosowania pomp ciepła

Ponieważ funkcją pomp ciepła nie jest generacja energii cieplnej, ale jej przemieszczanie, ich sprawność rozumiana jako ilość energii uzyskanej w stosunku do dostarczonej (nazywana także współczynnikiem wydajności chłodniczej, COP), może być większa od 1. Często wynosi ona między 200 a 600%, a w niektórych przypadkach nawet 1000%, czyniąc pompy ciepła znacznie bardziej efektywnym energetycznie i ekonomicznie oraz ekologicznym rozwiązaniem niż tradycyjne elektryczne urządzenia grzewcze.

Pompy ciepła mogą służyć między innymi do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Często możliwe jest wykorzystywanie jednego urządzenia do obydwu celów, wtedy zmianę sposobu pracy można uzyskać poprzez odwrócenie obiegu. Możemy to zaobserwować w przypadku części urządzeń klimatyzacyjnych.

Rodzaje pomp ciepła

Powietrzne (ASHP – air source heat pump)

Powietrzne pompy ciepła transportują ciepło między wymiennikami, z których jeden znajduje się na zewnątrz, a drugi wewnątrz budynku. Powietrze jest zasysane przez wentylator, a następnie używane do ogrzewania bezpośrednio powietrza wewnątrz budynku lub wody, która następnie krąży po systemie grzewczym budynku. Gdy potrzebne jest obniżenie temperatury powietrza w budynku, możliwe jest odwrócenie obiegu urządzenia.

Powietrzne pompy ciepła mają najwyższy współczynnik wydajności chłodniczej przy niewielkiej różnicy temperatur (COP=3÷4). Z tego powodu najlepiej sprawdzają się w klimacie umiarkowanym. Przy spadku temperatury poniżej -30°C bardziej efektywne zaczyna stawać się używanie tradycyjnego ogrzewania elektrycznego wykorzystującego rezystory grzejne.

Na powietrze wylotowe (EAHP – exhaust air heat pump)

Niektóre powietrzne pompy ciepła wykorzystują powietrze wylotowe z systemów ogrzewania. To umożliwia odzyskanie części ciepła zanim powietrze zostanie uwolnione do atmosfery. Tego rodzaju urządzenia charakteryzują się jednak niskim współczynnikiem odzyskiwania ciepła i wysokimi kosztami eksploatacji.

Gruntowe (GSHP – ground-source heat pump)

Gruntowe pompy ciepła, zwane także geotermalnymi, wykorzystują ciepło z gleby lub wód gruntowych, których temperatura poniżej głębokości 9 m jest zbliżona do stałej na przestrzeni roku. Dzięki temu gruntowe charakteryzują się one wysokimi sprawnościami (zwykle w przedziale 300-600%). Ich wadą jest natomiast wysoki koszt w porównaniu z innymi typami, jako że ich instalacja wymaga wykonania odwiertów.

Hybrydowe

Hybrydowe pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują różne techniki, na przykład pobieranie ciepła z powietrza i gruntu, w taki sposób, aby zwiększyć swoją efektywność na przestrzeni doby czy całego roku. Zaliczają się do nich także pompy ciepła pracujące razem z innym urządzeniem grzewczym.

Zintegrowane z instalacjami solarnymi

Część energii do zasilania pomp ciepła może pochodzić z paneli fotowoltaicznych. Umożliwia to jeszcze większą przyjazność środowisku oraz ograniczenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie domu. Wyzwanie stanowi jednak optymalizacja warunków działania systemu, ponieważ pompy ciepła i panele fotowoltaiczne mają odwrotne trendy sprawnościowe np. w zależności od temperatury czynnika roboczego.

Absorpcyjne

Absorpcyjnych pomp ciepła nie zasila prąd elektryczny, ale energia pochodzącą z innego źródła. Może to być gaz ziemny, propan lub woda ogrzewana energią słoneczną czy geotermalną. Czynnikiem roboczym jest w tym przypadku amoniak. Jest on pochłaniany przez wodę, a następnie powstała mieszanina jest pompowana w celu zwiększenia ciśnienia. W celu rozdzielenia mieszaniny jest ona podgrzewana i amoniak odparowuje. Następnie cykl absorpcyjny rozpoczyna się od nowa.

Tego rodzaju urządzenia mają głównie zastosowania przemysłowe, ale bywają przydatne także w dużych budynkach mieszkalnych. Ich główną zaletą jest brak konieczności wykorzystywania do zasilania prądu i możliwość używania zamiast niego dowolnego źródła ciepła.

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
nanorurki węglowe

Nanorurki węglowe – przełom w magazynowaniu energii?

Najnowsze badania wskazują, że skręcone nanorurki węglowe mogą przechowywać energię o wyjątkowo dużej gęstości, co może zrewolucjonizować zasilanie nowoczesnych technologii, takich jak czujniki czy implanty medyczne. Według naukowców, takie rozwiązanie oferuje trzykrotnie większą pojemność energetyczną na jednostkę masy niż standardowe…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
uran

Były inżynier SpaceX pracuje nad rozwojem produkcji paliwa HALEU w USA

Scott Nolan, były inżynier SpaceX i obecny CEO startupu General Matter stawia sobie ambitny cel: zakończyć rosyjski monopol na produkcję wysoko wzbogaconego uranu i uruchomić jego komercyjną produkcję w Stanach Zjednoczonych. Firma zamierza również obniżyć koszty jego produkcji, co jest…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty