Złoża litu odkryte w amerykańskim wulkanie mogą zaspokoić światowe zapotrzebowanie

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
złoża litu

Amerykańscy geologowie odkryli bogate złoża litu w kraterze wulkanu znajdującym się wzdłuż granicy Nevady i Oregonu. Według szacunków wielkość zasobów to nawet 40 milionów ton pierwiastka.

Do tej pory za największe złoża litu uważano te odkryte na dnie wyschniętego słonego jeziora Salar de Uyuni (Boliwia) o powierzchni ponad 10 tys. kilometrów kwadratowych (10 milionów ton).

Złoża litu, które zmienią rynek?

Krater, w którym odkryto złoża (kaldera McDermitta), powstał 16,4 miliona lat temu. Jest to efekt potężnej eksplozji magmy (około 1000 km3) bogatej w sód i potas, a także lit, chlor i bor. Po ochłodzeniu klimatu w kraterze powstały szkliste skały wulkaniczne, które po zwietrzeniu pozostawiły cząstki bogate w lit.

Poprzez działanie gorącej solanki, obecnie złoża mają formę osadów gliny, która przypomina tę stosowaną przez garncarzy.

Według Anouka Borsta, geologa z Uniwersytetu KU Leuven i Królewskiego Muzeum Afryki Środkowej w Tervuren w Belgii, odkryte złoża zmienić dynamikę podaży litu na całym świecie, pod względem ceny, bezpieczeństwa dostaw i geopolityki.

Proces wydobycia

Wydobycie odkrytych złóż ma rozpocząć się w 2026 roku. Proces ma obejmować wypłukanie gliny i oddzielenie małych ziaren zawierających lit od większych minerałów przez odwirowanie. Glina zostanie następnie ługowana w kadziach z kwasem siarkowym w celu ekstrakcji litu.

Stany Zjednoczone nie należą do ścisłej czołówki światowych wydobywców litu, dlatego odkryte złoża mogą mieć wpływ na zmianę układu sił w przyszłej geopolityce. O tym, jak ważne w tym kontekście będą surowce do produkcji magazynów energii, opowiedział nam prof. Marcin Molenda z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cały wywiad można znaleźć TUTAJ.

Źródło: chemistryworld.com

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
nanorurki węglowe

Nanorurki węglowe – przełom w magazynowaniu energii?

Najnowsze badania wskazują, że skręcone nanorurki węglowe mogą przechowywać energię o wyjątkowo dużej gęstości, co może zrewolucjonizować zasilanie nowoczesnych technologii, takich jak czujniki czy implanty medyczne. Według naukowców, takie rozwiązanie oferuje trzykrotnie większą pojemność energetyczną na jednostkę masy niż standardowe…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
uran

Były inżynier SpaceX pracuje nad rozwojem produkcji paliwa HALEU w USA

Scott Nolan, były inżynier SpaceX i obecny CEO startupu General Matter stawia sobie ambitny cel: zakończyć rosyjski monopol na produkcję wysoko wzbogaconego uranu i uruchomić jego komercyjną produkcję w Stanach Zjednoczonych. Firma zamierza również obniżyć koszty jego produkcji, co jest…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty