Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i PreZero podejmują współpracę na rzecz ograniczenia niskiej emisji

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
prezero upp

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, czołowy ośrodek naukowy w dziedzinie nauk przyrodniczych i ekoenergetyki oraz PreZero, wiodąca międzynarodowa firma zajmująca się gospodarką odpadami i usługami w zakresie ochrony środowiska, podpisały 7 listopada 2024 r. list intencyjny, którego celem jest współpraca w obszarze ograniczenia niskiej emisji oraz efektywnego wykorzystania energii pierwotnej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. W centrum zainteresowania znajduje się przede wszystkim zagospodarowanie biometanu wytwarzanego z surowców odpadowych, ale także współpraca w zakresie kształcenia dualnego.

Podpisanie listu intencyjnego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu stanowi ważny krok w rozwoju ekoenergetyki oraz obszaru produkcji i zagospodarowania biometanu w Polsce. UPP jest wiodącym ośrodkiem naukowym w tych dziedzinach, realizującym innowacyjne projekty badawcze oraz współpracującym z przemysłem. Na terenie Uczelni, w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Brody, znajduje się pierwsza w Polsce biometanownia, która jak wskazuje jej kierownik – dr inż. Andrzej Lewicki „nie tylko produkuje biometan, ale także pełni rolę edukacyjną, angażując studentów oraz badaczy w procesy związane z odnawialnymi źródłami energii”. To przedsięwzięcie podkreśla znaczenie UPP w promowaniu zrównoważonego rozwoju oraz efektywności energetycznej w Polsce.

W ramach porozumienia obie strony zadeklarowały współpracę w obszarze biogazu, biometanu oraz alternatywnych paliw biomasowych. Uniwersytet oraz PreZero planują wspólnie prowadzić badania naukowe nad technologiami sprzyjającymi ochronie środowiska, a także dzielić się doświadczeniami pomiędzy pracownikami badawczo-dydaktycznymi i inżynierami. Ważnym elementem współpracy będzie również dualne kształcenie na poziomie studiów wyższych oraz zawodowym, które pozwoli studentom, i uczniom łączyć wiedzę teoretyczną z praktyką w warunkach przemysłowych. Umożliwi to przygotowanie wykwalifikowanej kadry, kluczowej dla rozwoju dynamicznie zmieniającego się rynku OZE i gospodarki odpadami, wyposażonej nie tylko w kompetencje techniczne, ale także w umiejętności komunikacyjne, analityczne i menadżerskie.

List intencyjny przewiduje także organizowanie staży naukowych dla nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów, co pozwoli na zdobycie nowych umiejętności i zacieśnienie relacji pomiędzy sektorem naukowym a biznesem. Strony zobowiązały się do publikacji wyników badań, zwłaszcza tych o charakterze wdrożeniowym, oraz wspólnego pozyskiwania funduszy na realizację innowacyjnych projektów badawczych. Kolejnym istotnym elementem współpracy będzie organizowanie konferencji naukowych oraz konsultacji, które umożliwią wymianę wiedzy i doświadczeń na szeroką skalę.

Gospodarka odpadami to obszar bogaty w możliwości rozwoju i innowacji. Potrzebujemy kadr z solidnym wykształceniem kierunkowym – specjalistów, którzy nie tylko rozumieją złożoność współczesnych wyzwań ekologicznych, ale mają też know-how i narzędzia konieczne do działania. Dlatego wierzymy, że współpraca z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu to istotny krok w kierunku budowy programów edukacyjnych i rozwiązań, które mogą zaspokoić rosnące potrzeby rynku. Chcemy aktywnie inspirować nową generację ekspertów, łączyć teorię z praktyką i napędzać realną zmianę w ochronie środowiska. Działając ramię w ramię z sektorem nauki, możemy wspólnie przeciwdziałać aktualnym wyzwaniom takim jak braki kadrowe czy luka inwestycyjna. Dzięki temu kreujemy lepsze jutro” – mówi Adrian Studniczek, Członek Zarządu PreZero Polska.

Podpisanie listu intencyjnego, to istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju, a także wspierania innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska i efektywnego zagospodarowania energii odnawialnej.

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
qair safran

Qair Polska dostarczy energię zakładom produkcyjnym Safran

W ramach współpracy Qair dostarczy energię odnawialną do zakładów w Polsce: Safran Transmission Systems Poland, Safran Aircraft Engines Poland oraz Aero Gearbox International Poland. Korporacyjna Umowa Zakupu Energii (cPPA) została zawarta na okres 12 lat, od 2024 do 2036 roku,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
sieć ciepłownicza

Ponad 43 mln zł na digitalizację sieci ciepłowniczych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił przekazanie ponad 43 mln zł dofinansowania na modernizację systemów ciepłowniczych w Polsce. Środki pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego w ramach priorytetowego programu Digitalizacja Sieci Ciepłowniczych, który ma na celu optymalizację działania sieci…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty