Stalowy gigant zasilany energią słoneczną od Quanta Energy

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
farma PV Quanta
Źródło: materiały prasowe Quanta Energy

ArcelorMittal, wiodący producent stali na świecie rozpoczął współpracę z Quanta Energy. Ruszyła budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW, która zasili 9 linii produkcyjnych, w tym maszyny do cięcia blachy, suwnice oraz stacje ładowania wózków widłowych.

Instalacja złożona z 1692 paneli fotowoltaicznych będzie produkować energię, która pozwoli zasilić cały zakład produkcyjny ArcelorMittal w Bytomiu. Firma szacuje, że w lecie, przy utrzymaniu maksymalnej produkcji, aż 90 % energii z farmy fotowoltaicznej będzie przeznaczone na autokonsumpcję.

– Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie centrum serwisowego to kolejny krok w kierunku dekarbonizacji naszego koncernu w Europie. Trzeba pamiętać, że energia odnawialna jest konieczna do dekarbonizacji, jednocześnie stal jest istotnym materiałem konstrukcyjnym niezbędnym do produkcji infrastruktury OZE. Przykładowo 80-90 proc. masy materiału turbiny wiatrowej stanowi stal i żelazo, podobnie w przypadku paneli fotowoltaicznych i sieci przesyłowych – mówi Rafał Nawrat, dyrektor zarządzający ArcelorMittal SSC Poland. – Ponadto do budowy instalacji w Bytomiu wykorzystamy nasz flagowy produkt – Magnelis®, czyli blachę z powłoką metaliczną o unikalnych własnościach antykorozyjnych, z której produkowane są profile stalowe, doskonale sprawdzające się w instalacjach PV – dodaje.

Generalny wykonawca

– Współpraca z ArcelorMittal to dla Quanta Energy kolejny ważny krok w wspieraniu transformacji energetycznej europejskiego przemysłu. Budowa farmy fotowoltaicznej dla lidera branży stalowej to dowód na to, że odnawialne źródła energii są nie tylko odpowiedzią na wyzwania środowiskowe, ale również kluczowym elementem budowania długoterminowej konkurencyjności. Jesteśmy dumni, że nasze rozwiązania solarne i wiatrowe „behind the meter” nie tylko obniżają koszty operacyjne naszych klientów, ale także umacniają ich pozycję jako odpowiedzialnych liderów wyznaczających kierunki zrównoważonego rozwoju w swoich branżach – mówi Piotr Grzybczak, prezes Quanta Energy.

Stal od ArcelorMittal, która posłuży do budowy farmy fotowoltaicznej będzie cięta na linii produkcyjnej w ArcelorMittal SSC w Bytomiu, a następnie wykorzystana do budowy konstrukcji. Tę dostarczy firma Hetmaniok, wieloletni klient ArcelorMittal.

– Jako czołowy gracz na rynku konstrukcji montażowych, widzimy ogromny potencjał w rozwoju branży OZE w Polsce i Europie. Dzięki rosnącemu popytowi na projekty solarne, w ubiegłym roku dostarczyliśmy konstrukcje montażowe do instalacji o mocy 300 000 kW, co przełożyło się na zużycie 2 000 000 kg stali. Z dumą oferujemy kompleksowe wsparcie techniczne oraz inwestujemy w nowoczesne technologie, by wspierać rozwój zrównoważonej energii. Współpraca z ArcelorMittal, stalowym gigantem w produkcji stali oraz Quanta Energy, liderem na rynku rozwiązań fotowoltaicznych w Europie, pozwala nam na realizację ambitnych projektów, które przyczyniają się do rozwoju zielonej energii oraz zrównoważonego rozwoju – wyjaśnia Wojciech Hetmaniok, Dyrektor ds. technicznych.

Prace nad budową farmy fotowoltaicznej właśnie się rozpoczęły. Uroczystego otwarcia inwestycji dokonali: Jean-Marc ButinDyrektor Generalny Centrów Serwisowych ArcelorMittal w Europie, Piotr Grzybczak, prezes Quanta Energy oraz Wojciech Hetmaniok, dyrektor ds. technicznych firmy Hetmaniok.

Quanta Energy jest największym dostawcą rozwiązań fotowoltaicznych w Polsce. Firma ma również swoje oddziały w Niemczech i we Włoszech. Quanta Energy ma w portfolio ponad 2600 zrealizowanych projektów dla różnych branżach m.in. w logistyce, handlu, motoryzacji i produkcji oraz posiada ponad 800 MW aktywów energii odnawialnej w całej Europie w fazie rozwoju.

Źródło: Komunikat prasowy

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
trasnformacja miast

Ponad 1 miliard złotych na transformację polskich miast

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) osiągnął kolejny cel Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), zawierając 201 umów pożyczkowych na wspieranie zielonej transformacji miast. Łączna kwota udzielonego finansowania przekroczyła 1 miliard złotych. Dzięki tym środkom zrealizowano szereg projektów mających na celu…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty