Solaris Bus & Coach dostarczy 46 autobusów elektrycznych do szwedzkiego regionu Dalarna

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
solaris urbino
Źródło: solarisbus.com

Solaris Bus & Coach podpisał umowę z jednym z największych przewoźników w Szwecji, Keolis Sverige, na dostawę 46 nowoczesnych autobusów elektrycznych. Kontrakt obejmuje dostawę 19 autobusów Solaris Urbino 12 electric oraz 27 modeli Solaris Urbino 15 LE electric. Pojazdy te będą obsługiwały pasażerów w malowniczym regionie Dalarna, znanym z pięknych krajobrazów i dużej liczby turystów.

Pierwsze autobusy trafią na szwedzkie trasy już w 2025 roku. W tym etapie Keolis otrzyma 15-metrowe modele Solaris Urbino 15 LE electric, zaprojektowane zarówno do przewozów miejskich, jak i międzymiastowych. W kolejnym roku dostarczone zostaną 12-metrowe Urbino 12 electric, które znajdą zastosowanie głównie w ruchu miejskim.

Nowoczesne technologie i ekologiczne rozwiązania

Autobusy Solaris Urbino 12 electric i Solaris Urbino 15 LE electric wyposażone są w zaawansowane rozwiązania technologiczne, które wspierają komfort i bezpieczeństwo podróży. Urbino 12 electric, wyróżniony nagrodą Sustainable Bus Award 2025 w kategorii autobusów miejskich, został zaprojektowany z myślą o całodziennym użytkowaniu dzięki bateriom High Energy o pojemności 600 kWh i silnikowi trakcyjnemu o mocy 240 kW.

Model Urbino 15 LE electric, dzięki bateriom o pojemności 700 kWh, zapewnia wysoki zasięg operacyjny. Jego konstrukcja jest dostosowana do obsługi dłuższych tras, a pasażerowie będą mogli korzystać z trzypunktowych pasów bezpieczeństwa oraz licznych udogodnień, takich jak gniazda USB czy klimatyzacja.

W obu modelach Solaris zastosował innowacyjny modułowy system napędowy, który umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni pasażerskiej. Dodatkowo autobusy zostały wyposażone w systemy minimalizujące ryzyko kolizji z pieszymi i rowerzystami, kamery zastępujące lusterka oraz monitoring wnętrza i otoczenia pojazdu. Urbino 15 LE electric posiada także system monitorujący zmęczenie kierowcy.

Solaris – lider w dostarczaniu zielonych rozwiązań transportowych

„Zamówienie 46 autobusów elektrycznych przez Keolis to znaczący krok w kierunku bardziej ekologicznych rozwiązań mobilnych w Szwecji. Cieszymy się, że możemy wdrażać zeroemisyjne rozwiązania zarówno w centrach miast, jak i w komunikacji podmiejskiej, co – jesteśmy przekonani – jest kluczowe dla globalnej transformacji transportu” – powiedział Sverre Skaar, CEO Solaris Sverige AB.

Solaris Bus & Coach współpracuje ze szwedzkimi przewoźnikami od 2003 roku. Do tej pory dostarczył do Szwecji blisko 700 pojazdów, z których większość to modele nisko- i zeroemisyjne. Nowy kontrakt z Keolis Sverige umacnia pozycję Solarisa jako europejskiego lidera w dostarczaniu ekologicznych rozwiązań transportowych i potwierdza zaangażowanie firmy w rozwój zielonego transportu w regionie nordyckim.

Dzięki temu zamówieniu region Dalarna stanie się kolejnym obszarem, w którym realizowane będą cele związane z transformacją w kierunku zrównoważonej mobilności.

Źródło: solarisbus.com

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
nanorurki węglowe

Nanorurki węglowe – przełom w magazynowaniu energii?

Najnowsze badania wskazują, że skręcone nanorurki węglowe mogą przechowywać energię o wyjątkowo dużej gęstości, co może zrewolucjonizować zasilanie nowoczesnych technologii, takich jak czujniki czy implanty medyczne. Według naukowców, takie rozwiązanie oferuje trzykrotnie większą pojemność energetyczną na jednostkę masy niż standardowe…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
uran

Były inżynier SpaceX pracuje nad rozwojem produkcji paliwa HALEU w USA

Scott Nolan, były inżynier SpaceX i obecny CEO startupu General Matter stawia sobie ambitny cel: zakończyć rosyjski monopol na produkcję wysoko wzbogaconego uranu i uruchomić jego komercyjną produkcję w Stanach Zjednoczonych. Firma zamierza również obniżyć koszty jego produkcji, co jest…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty