Rusza morski etap budowy farmy wiatrowej Baltic Power – realizacja największego projektu offshore w Polsce

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
baltic power
Źródło: Shutterstock

W styczniu 2025 roku rozpocznie się morski etap budowy farmy wiatrowej Baltic Power, realizowanej wspólnie przez Grupę Orlen oraz Northland Power. Projekt ten stanowi kolejny krok w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Start od fundamentów i turbiny o rekordowej mocy

Budowa farmy rozpocznie się od instalacji fundamentów pod turbiny wiatrowe. Każda z 76 turbin będzie miała wysokość ponad 230 metrów i moc 15 MW. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii Baltic Power stanie się jedną z pierwszych farm wiatrowych na świecie o takich parametrach.

Farma Baltic Power, o mocy 1,2 GW, zajmie powierzchnię około 130 km² na pełnym morzu i według planu rozpocznie produkcję energii w 2026 roku. Projekt pozwoli na zasilenie ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych, co stanowi pokrycie 3% zapotrzebowania Polski na energię elektryczną. W efekcie Baltic Power ograniczy krajową emisję CO₂ o około 2,8 miliona ton rocznie.

Innowacyjny projekt liderów transformacji energetycznej

Baltic Power jest wspólnym przedsięwzięciem Grupy Orlen i Northland Power, kanadyjskiego lidera w dziedzinie energetyki odnawialnej. Realizacja projektu stanowi przełom w polskim sektorze offshore wind, zapewniając rozwój technologii oraz zmniejszenie zależności od paliw kopalnych.

Rozpoczęcie morskiego etapu budowy farmy Baltic Power to ważny moment dla polskiej energetyki, który znacząco przybliża kraj do realizacji ambitnych celów klimatycznych.

Źródło: Orlen na platformie X

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
nanorurki węglowe

Nanorurki węglowe – przełom w magazynowaniu energii?

Najnowsze badania wskazują, że skręcone nanorurki węglowe mogą przechowywać energię o wyjątkowo dużej gęstości, co może zrewolucjonizować zasilanie nowoczesnych technologii, takich jak czujniki czy implanty medyczne. Według naukowców, takie rozwiązanie oferuje trzykrotnie większą pojemność energetyczną na jednostkę masy niż standardowe…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
uran

Były inżynier SpaceX pracuje nad rozwojem produkcji paliwa HALEU w USA

Scott Nolan, były inżynier SpaceX i obecny CEO startupu General Matter stawia sobie ambitny cel: zakończyć rosyjski monopol na produkcję wysoko wzbogaconego uranu i uruchomić jego komercyjną produkcję w Stanach Zjednoczonych. Firma zamierza również obniżyć koszty jego produkcji, co jest…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty