Reforma programu „Czyste Powietrze” – drugi etap konsultacji społecznych

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
Dorota Zawadzka-Stępniak
Dorota Zawadzka-Stępniak; źródło: gov.pl

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił rozpoczęcie drugiego etapu konsultacji społecznych dotyczących projektu nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Uwagi do reformy programu można zgłaszać w okresie od 9 do 27 grudnia 2024 r. Celem zmian jest wyeliminowanie nadużyć, poprawa efektywności programu oraz dalsze wspieranie poprawy jakości powietrza i obniżenie rachunków za ogrzewanie w polskich domach.

Najważniejsze założenia reformy programu „Czyste Powietrze”

Reforma programu zakłada wprowadzenie licznych zmian, które mają uczynić go bardziej transparentnym i efektywnym:

  1. Podział projektów według zapotrzebowania budynków na energię użytkową – program będzie bardziej przejrzysty dzięki wyodrębnieniu przedsięwzięć w zależności od efektywności energetycznej budynków.
  2. Ujednolicenie poziomów dofinansowania – prostsze zasady rozliczeń dzięki jednolitym poziomom wsparcia w poszczególnych grupach dochodowych.
  3. Wyższe wymagania dotyczące efektywności energetycznej urządzeń – dotacje będą przysługiwać wyłącznie na urządzenia spełniające wyższe standardy energetyczne.
  4. Zmiana podejścia do oceny energetycznej – w miejsce audytów energetycznych wprowadzona zostanie wizyta eksperta i opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.
  5. Wypłata zaliczek na konto beneficjenta – zamiast wykonawców środki trafią bezpośrednio na konta wnioskodawców.
  6. Limity dotacji na kategorie kosztów – każda kategoria kosztów zostanie objęta precyzyjnymi limitami, co poprawi przejrzystość rozliczeń.
  7. Wsparcie dla najuboższych – dotacje dla gospodarstw domowych o najniższych dochodach, które posiadają nieruchomości od co najmniej trzech lat (z wyjątkami, np. dziedziczenie). Wysokie poziomy dofinansowania będą dostępne dla domów z zapotrzebowaniem na energię powyżej 150 kWh/m² rocznie.
  8. Obowiązek osiągnięcia określonego standardu energetycznego – każde przedsięwzięcie musi zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię użytkową do poziomu nieprzekraczającego 120 kWh/m² rocznie.

Harmonogram zmian i działania NFOŚiGW

Dotacje w ramach programu „Czyste Powietrze” będą nadal wypłacane, a obsługa złożonych wniosków pozostanie bez zmian. 12 grudnia 2024 r. rozpocznie się nabór wniosków na termomodernizację domów zlokalizowanych na terenach dotkniętych powodzią. W marcu 2025 r. program powróci w nowej odsłonie z uproszczonymi zasadami i nowymi źródłami finansowania.

– Przekazujemy projekt zmian w programie Czyste Powietrze do szerokich konsultacji, w których każdy może zgłosić swoje uwagi do 27 grudnia.  Jest on już po pierwszym etapie konsultacji z samorządami, organizacjami pozarządowymi i wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Działamy szeroko, aby wyeliminować nieprawidłowości w programie. Jednocześnie już 12 grudnia rusza nabór wniosków w części programu Czyste Powietrze dla poszkodowanych przez tegoroczną powódź – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: gov.pl

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
nanorurki węglowe

Nanorurki węglowe – przełom w magazynowaniu energii?

Najnowsze badania wskazują, że skręcone nanorurki węglowe mogą przechowywać energię o wyjątkowo dużej gęstości, co może zrewolucjonizować zasilanie nowoczesnych technologii, takich jak czujniki czy implanty medyczne. Według naukowców, takie rozwiązanie oferuje trzykrotnie większą pojemność energetyczną na jednostkę masy niż standardowe…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
uran

Były inżynier SpaceX pracuje nad rozwojem produkcji paliwa HALEU w USA

Scott Nolan, były inżynier SpaceX i obecny CEO startupu General Matter stawia sobie ambitny cel: zakończyć rosyjski monopol na produkcję wysoko wzbogaconego uranu i uruchomić jego komercyjną produkcję w Stanach Zjednoczonych. Firma zamierza również obniżyć koszty jego produkcji, co jest…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty