Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE. Nowe przepisy dla prosumentów i przedsiębiorstw energochłonnych

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
ustawa o oze andrzej duda
Źródło: Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która wprowadza istotne zmiany zarówno dla przedsiębiorstw energochłonnych, jak i prosumentów. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych regulacji oraz wprowadzają szereg ułatwień w obszarze energii odnawialnej.

Większe wsparcie dla firm energochłonnych

Nowelizacja rozszerza liczbę sektorów, których przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o wsparcie. Liczba kategorii Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) wzrośnie z dotychczasowych 66 do 116. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że wartość wsparcia dla firm energochłonnych w 2025 roku wyniesie 0,5 mld zł.

Wprowadzone zmiany uwzględniają wytyczne unijne CEEAG dotyczące pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska. Nowe regulacje przewidują dwa poziomy ulg dla przedsiębiorstw:

  • 85% dla sektorów narażonych na wysokie ryzyko przeniesienia działalności poza UE,
  • 75% dla sektorów z umiarkowanym ryzykiem.

Ponadto odbiorcy energochłonni objęci ulgami będą zobowiązani do wnoszenia opłaty wyrównawczej.

Zmiany dla prosumentów

Od lipca 2024 roku prosumenci rozliczający się w systemie net-billingu mogą korzystać z rozliczenia na podstawie godzinowej ceny energii. Nowelizacja wprowadza możliwość wyboru między systemem godzinowym a miesięcznym, z zastrzeżeniem, że zmiana na system godzinowy będzie decyzją nieodwracalną.

Nowe przepisy oferują także zachęty dla prosumentów wybierających rozliczenie godzinowe. Zwrot niewykorzystanych środków za energię wprowadzoną do sieci w okresie kolejnych 12 miesięcy wzrośnie z 20% do 30%. Dodatkowo współczynnik depozytu prosumenckiego zostanie zwiększony z 1,0 do 1,23.

Ułatwienia proceduralne i rozwój OZE

Nowelizacja skraca terminy procedur administracyjnych dla instalacji OZE, takich jak panele fotowoltaiczne, magazyny energii czy pompy ciepła. Czas trwania tych procedur ma zostać skrócony z obecnych 356–416 dni do 149 dni, co znacząco ułatwi realizację projektów związanych z energią odnawialną.

Przesunięto także termin wejścia w życie regulacji dotyczących prosumenta wirtualnego energii odnawialnej na 2 lipca 2025 roku.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z pewnymi wyjątkami.

Źródło: pap.pl

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
nanorurki węglowe

Nanorurki węglowe – przełom w magazynowaniu energii?

Najnowsze badania wskazują, że skręcone nanorurki węglowe mogą przechowywać energię o wyjątkowo dużej gęstości, co może zrewolucjonizować zasilanie nowoczesnych technologii, takich jak czujniki czy implanty medyczne. Według naukowców, takie rozwiązanie oferuje trzykrotnie większą pojemność energetyczną na jednostkę masy niż standardowe…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
uran

Były inżynier SpaceX pracuje nad rozwojem produkcji paliwa HALEU w USA

Scott Nolan, były inżynier SpaceX i obecny CEO startupu General Matter stawia sobie ambitny cel: zakończyć rosyjski monopol na produkcję wysoko wzbogaconego uranu i uruchomić jego komercyjną produkcję w Stanach Zjednoczonych. Firma zamierza również obniżyć koszty jego produkcji, co jest…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty